Home RodzicielstwoDziecko Nauka pisania – czy warto?

Nauka pisania – czy warto?

by Matczyne Fanaberie

„Pisanie angażuje kilka zmysłów (wzrok, dotyk, czasami słuch) i koordynuje je. Rozwinięta koordynacja senso-motoryczna jest podstawą zapobiegania oraz terapii dysleksji. Pisanie przy użyciu ręki i długopisu synchronizuje myślenie, ruch i zmysły.
Neuroobrazowanie pokazuje, że podczas nauki pisania ręcznego, w mózgu koaktywuje się o wiele więcej obszarów, niż podczas pisania na klawiaturze”¹

Pewnego dnia na stole znalazłam kartkę ze słowem MAMA. Najpierw sądziłam, że to kartka przypominajka, że np. mam zadzwonić do mamy. Zastanowiło mnie to, że koślawe wówczas literki były napisane kredką, a raczej ani ja, ani mąż nie piszemy notatek kredką. Dla pewności zapytałam, co to za kartka.

Okazało się, że wcześniej niż myślałam Marysia postanowiła uczyć się pisać. W przeciągu tygodnia w naszym domu zaroiło się od różnych atrakcyjnych pomocy do ćwiczenia pisania. Są jednak dwie, które zostały u nas na dłużej i na pewno będziemy wykorzystywać jeszcze wielokrotnie.

Nauka pisania – jak i kiedy zacząć

Oczywiście można poczekać aż dziecko pójdzie do zerówki czy szkoły. W sumie to nawet nie myślałam, że nauka pisania przyjdzie u nas tak naturalnie. Ot dziecko zapragnęło samo się rozwijać. Cóż nie pozostało nam nic innego jak poszukać odpowiednich materiałów, które będą wspierać chęć nauki pisania u naszego dziecka.

„Wiele korzyści płynących z pisania ręcznego wynika z samego mechanizmu rysowania liter. Badacze z Indiana University zaangażowali grupę niepiśmiennych pięciolatków w naukę pisania. Dzieci podzielono na dwie grupy i podano im dwie różne instrukcje. Jedna grupa miała uczyć się poprzez podejmowanie samodzielnych prób rysowania znaków, druga miała jedynie obserwować prezentowany materiał. Podczas całego badania dzieci poddane były EEG. Okazało się, że podczas nauki obszary mózgu odpowiedzialne za czytanie oraz struktury z nimi powiązane były aktywne jedynie u badanych, którzy podejmowali praktyczne próby pisania.”

Nauka pisania pomoce do pisma drukowanego

Możemy wziąć kartkę, długopis i samodzielnie przygotować dziecku karty do ćwiczenia pisma drukowanego.

My wybraliśmy zestaw od Kapitan Nauka ze ścieralnymi kartami i flamastrem oraz książeczką z zadaniami. W serii Piszę i zmazuję wydano dwie wersje: LITERY oraz LICZBY.

nauka pisania

Zestaw do nauki pisania zawiera książeczkę, w której dziecko znajdzie kolorowe, proste łamigłówki, kolorowanki, labirynty. Wszystkie zadania może wykonywać dobrze się bawiąc.

Do książeczki dołączony jest także zestaw dwustronnych, kolorowych kart ścieralnych oraz flamaster pozwalający na wielokrotne pisanie i zmazywanie. Idealny do ćwiczeń oraz zabawy z młodszym bratem.

Seria Wydawnictwa Kapitan Nauka to także Liczby do samodzielnej zabawy i nauki, które pomagają uczyć pisania liczb. W zestawie LICZBY dziecko może ćwiczyć pisanie liczb, szlaczków oraz wykonywać proste działania matematyczne.

Nauka pisania pomoce dla dziecka

Seria Wydawnictwa Centrum Edukacji Dziecięcej

Jeśli szukasz dobrych pomocy do trenowania pisma pisanego warto sięgnąć po książeczki Wydawnictwa Publicat – Centrum Edukacji Dziecięcej. W serii do nauki pisania znajdziecie Pierwsze literki oraz Pierwsze cyferki. Wspierały mnie podczas choroby dzieci dając im dobrą zabawę.

 

nauka pisania

Seria wydawnictwa Publicat oprócz nauki pisania wspiera także logiczne myślenie dzieci, a przede wszystkim pozwala na dobrą zabawę z książką połączoną z nauką. W książeczkach dziecko znajdzie także ciekawe kolorowanki oraz proste działania matematyczne i naukę rysowania szlaczków.

„Pisanie ręczne staje się umiejętnością zagrożoną zanikiem. W szkołach jedynie do pewnego momentu uczeni jesteśmy pisania przy pomocy długopisu i pióra. Dzieci z wcześnie stwierdzoną dysleksją lub dysgrafią mają prawo do korzystania z komputerów podczas zajęć. Na późniejszych etapach edukacji normą jest, by prace pisemne oddawać w postaci druku, a nawet wysyłać w wersji elektronicznej. Zupełnie normalnym widokiem jest sala wykładowa wypełniona monitorami komputerów i dźwiękiem używanych klawiatur.”

Do tego zestawu warto zaopatrzyć się w ołówek i gumkę 🙂

Ćwiczenia ułatwiające naukę pisania – Pokonać dysgrafię

Szlaczki, litery i słowa do ćwiczenia nauki pisania. Doskonałe ćwiczenia ułatwiające pisanie dzieciom. Książka Wydawnictwa Martel „Pokonać dysgrafię” jest dedykowana dzieciom, którym ta czynność sprawia trudności, ale jest także doskonałym zeszytem ćwiczeń.

Większe przestrzenie między liniami i ćwiczenia z kreślenia po śladach pomagają w odpowiednim ułożeniu dłoni do zapisu konkretnych liter.

nauka pisania dla dzieci
nauka pisania pokonać dysgrafię

Pewnie każdy rodzic ma swoje sprawdzone sposoby na wspieranie nauki pisania. U nas te zestawy sprawdzają się genialnie.

Z jakich książeczek, pomocy do nauki pisania korzystacie? Jeśli zastanawiacie się nad prezentem na dzień dziecka to to będzie doskonała niespodzianka. Nauka przez zabawę zawsze się sprawdza.

Chętnie poznamy także Wasze ulubione książeczki do ćwiczeń.

¹ Klemm W.R., Why Writing by Hand Could Make You Smarter, psychologytoday.com, March 14, 2013
„Przez długopis do mózgu”  www.psychologia-spoleczna.pl

You may also like

9 komentarzy

Mama Tosiaczka 16 maja 2017 - 13:00

Bardzo ciekawy zestaw. Podobają mi się szczególnie karty ścieralne. Można je wykorzystać kilkakrotnie.

Odpowiedź
Jola 16 maja 2017 - 13:49

fajne zestawy – chcialabym, zeby moi chlopcy juz pisali, ale oni walcza z pisaniem strasznie 🙂

Odpowiedź
MamaKarolina 16 maja 2017 - 15:47

Super pomoce. Przed nami jeszcze parę lat oczekiwan: córeczka ma dwa miesiące dopiero, ale na pewno nie będziemy czekać aż pójdzie do zerówki 😉

Odpowiedź
Małgorzata Śmiechowicz 17 maja 2017 - 12:53

szybko minie 🙂

Odpowiedź
Agnieszka Jarosz 16 maja 2017 - 16:47

karty ścieralne super pomysł zwykłych kartek idzie u mnie w domu jak woda. Na razie jesteśmy na etapie rysowania, ale może niedługo…

Odpowiedź
Małgorzata Śmiechowicz 17 maja 2017 - 12:53

polecam serdecznie

Odpowiedź
TosiMama 16 maja 2017 - 22:39

Świetne! Tosia też z nich korzystała.

Odpowiedź
Małgorzata Śmiechowicz 17 maja 2017 - 12:53

U nas już zarażone też dzieci znajomych 🙂

Odpowiedź
Anna 9 kwietnia 2018 - 19:52

Nie ma co czekać. Im wcześniej zacznie się naukę pisania, tym lepiej

Odpowiedź

Zostaw komentarz