Czytelnia, Książki dla dzieci

Najlepsze książki pod choinkę 2021

25 listopada 2021

W tym roku, jak i w latach poprzednich, zagoszczą u nas dwa kalendarze i każdy będzie zdecydowanie inny. Nie będzie to kalendarz adwentowy, jaki moje dzieci znają z wcześniejszych lat. Wpadłam na pomysł, aby przygotować książkowy kalendarz adwentowy. To także zestawienie najlepszych książek dla dzieci pod choinkę.

Zatem w tym roku oprócz kalendarza z niespodziankami i zadaniami pojawi się u nas stosik książek w formie kalendarza. Książki dla dzieci są wpisane w naszą codzienność. Wydało mi się bardzo naturalne, że właśnie w tej formie rozpoczynamy nasze oczekiwanie na Boże Narodzenie.

Książkowy kalendarz adwentowy 2021 – ksiażki dla dzieci pod choinkę

W tym roku nie podzielę się z Wami typowym zestawieniem książek o Bożym Narodzeniu. W tym zbiorze są tylko trzy książki o tematyce bożonarodzeniowej, ale wyjątkowe i będą fantastycznym

W poniższym zestawieniu są w większości propozycje, które już przeczytałyśmy i wiem, że są warte uwagi, ale jest kilka takich, które jeszcze czekają na wieczór z książką.

1. Święta na świecie.
Sofie Maria Brand.

Święta na świecie - adwentowa podróż do 24 krajów

Nieprzypadkowo jest to książka, która pojawi się jako pierwsza.

Książka przedstawia wybrane tradycje świąteczne z 24 krajów. Będziemy mieć jeden kraj na jeden dzień 🙂

Zostawiam Wam link do pełnej recenzji, którą opublikowałam jakiś czas temu na blogu.

2. Gwiazdkowy Prosiaczek
J.K. Rowling

To jedna z tych książek na którą dzieci bardzo czekały, gdy tylko zobaczyły ją w koszyku z moim zamówieniem. Jej lekturę mamy za sobą, a Pierworodna przeczytała ją już ponownie sama.

Jak twierdzi w ciszy inaczej przeżywa się takie przygody. Coś w tym jest 🙂

Gwiazdkowy prosiaczek, czyli DP to ukochana przytulanka Jacka, który wyrusza do Krainy Zgub, aby odnaleźć swojego przyjacieala.

To pełna magii i bardzo wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni, poświeceniu i relacjach wśród bliskich.
Książka podnosi na duchu i daje nadzieję. Przepiękna historia, która wywołuje i uśmiech, i łzy wzruszenia.

3. Mała Księżniczka
Karolina Lewestman

Poetycka baśń dla dzieci i dorosłych o tym, co życiu najważniejsze. „Mała Księżniczka” to opowieść o lęku, którego na pierwszy rzut oka nie widać, ale dziwnym trafem wszyscy występujący w tej opowieści bohaterowie czegoś się boją, noszą w sobie jakiś strach. Zamiast stawić czoła swoim „demonom”, wolą udawać, że jest im dobrze tak, jak jest. 

Książka skłania do refleksji i namysłu nad pewnymi wątkami naszego życia. Wcale nie jest cukierkowa wewnątrz, jak jej okładka.

Dla mnie, jako wielbicielki Małego Księcia trudno interpretować tę książkę nie mając w pamięci lekturyAntoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego. W książce Karoliny Lewestman zamiast chłopca, pilota, róży, lisa, węża oraz rysunku przedstawiającego baranka mamy dziewczynkę, pilotkę, tulipana, wilka, skorpiona i rysunek jednorożca.

Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka podróżują po różnych planetach, a nowo poznanym przyjaciołom opowiadają swe przygody. W zasadzie wszystko jest takie samo, a jednak inne.

4. Małe Licho i babskie sprawki
Marta Kisiel

To kolejny, już czwarty tom z serii. Wydarzenia w „Małym lichu i babskich sprawkach” są jakoby kontynuacją, tych z poprzedniego tomu, gdy Bożek spędzał wakacje u cioci, a jego dziwaczny dom przechodził porządny remont. Teraz nadszedł czas wrócić do szkoły, rozpocząć czwartą klasę.

Autorka buduje niesamowitą aurę opowieści, wprowadza czytelnika w niesamowity klimat, trudno oderwać się od książki, która w każdym zdaniu zachwyca i czaruje. Marta Kisiel w magiczny sposób tworzy opowieść mroczną i tajemniczą, a jednocześnie pełną humoru i oryginalnych postaci. Wykorzystuje piękno języka, który żyje w przepięknych, inteligentnych porównaniach, błyskotliwych uwagach. Ten zabieg sprawia, że dobrze bawiłam się zarówno ja, jak i Marianna.

Małe licho i babskie sprawki porusza niezwykle istotne dla młodego czytelnika kwestie. Pojawia się tematprawa do prywatnośc, proces dorastania i dojrzewnia, relacji z rówieśnikami i tych rodzinnych.

5. Tajemnica domu w Bielinach
Katarzyna Berenika Miszczuk

Tajemnica domu w Bielinach to pierwszy tom z cyklu Klub Kwiatu Paproci.

To piękna literatura dziecięca na wysokim poziomie. Wątek detektywistyczny u nas od razu przykuł uwagę słuchaczy. Bohaterowie opowieści próbują na własną rękę rozwiązać tajemnicę domu ciotki Mirki. Podczas śledztwa poznają lokalnych mieszkańców, a także słowiańską mitologię.

6. Seria Oni zmienili świat
Agnieszka Ludwig – Słomczyńska

Seria prezentuje postaci, które żyły w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Wszystkie jednak łączyły szczególne cechy – odwaga w myśleniu i rozmach w planowaniu. To seria dla młodych odkrywców, którzy chcą poznać tych, którzy nie bali się iść własną drogą, a ich osiągnięcia zapisały się w historii.

Bohaterami książek z serii Oni zmienili świat są:

 • Krystyna Skarbek – polska kobieta-szpieg z czasów II wojny światowej
 • Mieczysław Bekker – inżynier, twórca pojazdu księżycowego z misji Apollo
 • Ernest Malinowski – konstruktor i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej
 • Simona Kossak – ekolożka zafascynowana światem roślin i zwierząt Puszczy Białowieskiej.

7. Opowieści o dzikich zwierzętach,
które mogą wyginąć
Kimberlie Hamilton

„Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć” to czarujący i przyciągający uwagę odbiorcy zbiór historii, który w przystępny sposób zwraca uwagę dzieci na ochronę środowiska i jego mieszkańców. Czytelnik bez żadnych ogródek otrzymuje informację, że to my ludzie zniszczyliśmy wiele gatunków zwierząt. Poznaje gatunki zagrożone, narażone i wymarłe.

W książce znajdziecie aż 60 opowieści o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie. To książka, którą powinno poznać każde dziecko. To lektura dla tych dzieci, które kochają zwierzęta, naturę, interesują się ekologią.

Książka została podzielonana osiem rozdziałów, a każdy z nich przedstawia osiem opowieści o zwierzętach z różnych zakątków świata. Ciekawym zabiegiem jest pokazanie tych gatunków na mapie kontynentów, co zwróciło uwagę dzieci i chętnie pokazywały te miejsca na dużej mapie świata czy globusie.

8. Preskot
Katherine Applegate

Gdy świat się chwieje, dobrze jest mieć przy sobie przyjaciela. Nawet jeśli jest nim wielki gadający kot. Magiczna i pełna ciepła powieść autorki bestsellerowego Drzewa życzeń, którym zachwycaliśmy w ubiegłym roku. Co ciekawe dzieci w tym roku poprosiły same, abyśmy raz jeszcze przeczytali Drzewo życzeń, a dopiero potem Preskota.

To piękna, barwna i ciepła opowieść o wymyślonym przyjacielu. Autorka Katherine Applegate oddała w ręce czytelnika mocną opowieść wypełnioną wartościami, a jednocześnie dotykającą czułe punkty. Wszystko to dopełnione odrobiną magii, która każdemu w życiu się przydaje…

9. Oczy Michaliny
Marcin Szczygielski

Bardzo przemyślana książka z kategorii fantazy. Książka dedykowana dzieciom powyżej 9 lat.
Dojrzała i ciekawa interpretacja świata z odwołaniami do mniej znanej części mitologii greckiej.

10. Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci.
Agnieszka Stążka – Gawrysiak

To kolejna już książka z serii Self-Regulation

“Nie ma niegrzecznych dzieci – są tylko takie, którym skończyło się paliwo, czyli energia niezbędna do radzenia sobie z rozmaitymi bodźcami.” – mówi nam Agnieszka Stążka-Gawrysiak

To książka, która składa się z opowiadań dla dzieci, opisujących różne kryzysowe sytuacje dnia codziennego oraz odpowiadających im części skierowanych do dorosłych opiekunów. Powstały one we współpracy z dr Jagodą Sikorą, psychologiem dziecięcym i facylitatorką podejścia Self-Reg.

Najnowsza książka Agnieszki Stążki-Gawrysiak podpowiada, jak zmierzyć się z typowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym trudnościami, takimi jak np.:

 • marudzenie przy wychodzeniu do przedszkola,
 • problemy w kontaktach z dawno niewidzianymi osobami,
 • zazdrość o rodzeństwo,
 • kłótnie z rówieśnikami,
 • drażliwość po dniu pełnym wrażeń,
 • unikanie mycia rąk,
 • kłamanie,
 • kłopoty z ubieraniem się.

11. 12 dziecięcych wyzwań. Polscy autorzy o tym, jak poradzić sobie z problemami
Praca zbiorowa

To już kolejna książka dla dzieci z serii. „12 dziecięcych wyzwań” to zbiór opisujących sytuacje, w których może znaleźć się każde dziecko. Sprawia to, że są one bardzo realne dla małego odbiorcy i bliskie.

Te opowiadania pomagają dzieciom w zrozumieniu różnych emocji, sytuacji, a w konsekwencji samego siebie.

Książka autorstwa polskich twórców jest napisana prostym językiem, z wymownymi ilustracjami i odniesieniami do dnia codziennego. Warto po nią sięgnąć zarówno do wspólnego czytania, jak i samodzielnego czytania przez dziecko.

12. Wszyscy świetują.
Rzyska Joanna , Dudek Agata , Nowak Małgorzata

Książka zabiera czytelników w podróż dookoła świata tropem najciekawszych i najbardziej oryginalnych festiwali i tradycji świątecznych. Na kartach książki czytelnik poznaje 23 miejsc, ich historię, zwyczaje i wierzenia. 

13. O ósmej na arce
Ulrich Hub

Przezabawna historia o trzech pingwinach, dwóch biletach na arkę i jednym zirytowanym gołębiu, ukazująca znaną opowieść biblijną z zupełnie nowej strony.

14. Opowieści o zmroku
Helena Dahlgren

Książka o przyjaciółkach z wyspy Jorvik, które kochają konie i wspierają siebie nawzajem. To już kolejna książka z serii, która rozpala miłość do koni i do czytania.

Pierworodna czeka na każdą książkę z przygodami czterech przyjaciółek: Lindy, Anny, Lisy i Alex. Te cztery bohaterki książki są wyjątkowe, a ich miłość do koni ogromna i czuć ją w kazdym słowie opowieści.

W tej części każda z nich otrzymała tajemniczą widomość od nieznanego nadawcy i znów spotykają się razem. Są mroczne opowieści każdej bohaterki, tajemnicza kobieta w masce… i dużo wrażeń podczas lektury.

15. Lukrecja poza zasięgiem
Anne Goscinny&Catel

To seria książek, która pojawia się w naszych zestawieniach dość często. Marianna bardzo lubi śledzić losy tytułowej Lukrecji..

Poprzednie tomy serii:

 1. „Lukrecja”
 2. „Lukrecja stawia na swoim”
 3. „Lukrecja na pierwszym planie”
 4. „Lukrecja rusza w świat”
 5. „Lukrecja i dziwny świat dorosłych”

16. Zrodzona z ognia
Aisling Fowler

Kolejna już powieść fantazy w tegorocznym zestawieniu. Poruszająca historia młodej dziewczynki, która żyje w fantastycznym świecie wypełnionym magią i intrygującym świecie wypełnionym wielkimi emocjami i zagadka do rozwiązania, od której rozwikłania zależą ludzkie losy.

Czekamy już na kolejny tom.

17. Jaga i dom na orlich nogach. Strażnicy wrót
Maciej Rożen

Jaga jest dziesięcioletnią, początkującą czarownicą i sama jeszcze nie zna do konca swoich mocy i swoich możliwości.

Jej wyjątkowe cechy odkrywamy w każdym rozdziale. Główna bohaterka to córka słynnego hodowcy chatek na kurzych stopach oraz uzdrowicielki Magicznych Stworzeń. Oj dużo się dzieje i nic nie jest oczywiste.

18. Momo audiobook czytany przez Edytę Jungowską

Uwielbiam każdą książkę czytaną przez Edytę Jungowską.

To jedyna książka w formie audiobooka w moim zestawieniu, która już za chwilę będzie mieć swoją premierę, ale można już ją zamawiać na stronie wydawnictwa.

„Pewnego dnia w ruinach starego amfiteatru pojawia się tajemnicza dziewczynka – Momo. Szybko zaprzyjaźnia się z okolicznymi mieszkańcami. Dzieci uwielbiają się z nią bawić, a dorośli dzielą swoimi kłopotami. Jedno spotkanie z Momo wystarczy, żeby w ich życiu zapanował spokój i radość. Jednak wkrótce całe miasto opanowują bezwzględni szarzy panowie, którzy kradną ludziom wolny czas i zatruwają ich serca śmiertelną szarą nudą. Czy Momo uda się uratować swoich przyjaciół? Czy mając do pomocy jedynie żółwia i zagadkowego mistrza Horę pokona szarych panów? Posłuchajcie…” – opis ze strony wydawnictwa


19. Wielka księga Mikołajka
Goscinny&Sempe

Lukrecja i Mikołajek w jednym zestawieniu. Nie mogło być inaczej skoro Wydawnictwo Znak wydało tak pięknie przygotowaną książkę w której zamknięto cały świat Mikołajka i jego kumpli.

Wielka Księga Mikołajka jest fantastyczną propozycją na prezent. Podczas czytania otwieramy okienka i klapki, aby odkryć blaski i cienie burzliwego, ale ciekawego życia tytułowego bohatera.

20. Córka głębin
Rick Riordan

Lektura książki jeszcze przed nami, ale matronat Fundacji Kosmos dla dziewczynek zmotywował mnie do zakupu.

21. Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata
Rachel Williams

 Książka, która może pomoże dziecku zrozumieć wiele zjawisk natury. Pokaże, jak wspaniale jest być wrażliwym i uważnym. Ukaże dziecku bogactwo tego, co dzieje się dookoła, rozwiąże najbardziej skomplikowane tajemnice przyrody!

To 50 opowieści o przyrodzie przedstawionych w taki sposób, by móc się jej w spokoju przyjrzeć.

22. Czy ryby piją wodę?
Sumińska Dorota

To kolejna część serii „Dlaczego?” autorstwa Doroty Sumińskiej, lekarki weterynarii i zwierzęcej psycholożki. Podczas czytania książki rozbudzamy w dziecku ciekawość świata poszukując odpowiedzi na nurtujące je pytania. Książka stanowi świetny punkt wyjścia do rozmowy na temat przyrody, zwierząt i ludzi.

Pokazuje, jak istotna jest rola ludzi i zwierząt, nasz wzajemny szacunek i współodpowiedzialność.

23. Seria komiksów Najwybitniejsi Naukowcy

To genialna seria komiksów, która przybliża dzieciom ważne postacie dla świata nauki.
Pełna recenzja serii – TUTAJ

24. Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek
Sylwia Hutnik

To książka z serii, którą doskonale znamy i mamy na swoich półkach. Serii po którą chętnie sięga zarówno Junior, jak i Pierworodna. Tym razem to opowieści o Polkach, które zmieniały i zmieniają świat, a przynajmniej nie dają się wcisnąć w ramy.

Młodzi czytelnicy będą mieli okazję poznać historie postaci znanych po te mniej rozpoznawalne. Od historycznych do współczesnych. Od malarek, działaczek społecznych po neurobiolożki i youtuberki – każda historia pozwala uwierzyć, że wszystko jest możliwe.

100 historii niezwykłych Polek to herstoria w czystej postaci. To historia, w której nie pomija się roli kobiet.
Autorką tekstów jest Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna i pisarka. Genialnie wykorzystuje język polski wraz z coraz szerzej akceptowalnymi feminiatywami. Nad portretami bohaterek pracowało ponad 30 polskich ilustratorek.

Ksiażki dla dzieci pod choinkę

Przedstawione książki to mój subiektywny wybór książek, które pojawiły się u nas na półkach lub zaraz dołączą do grona tych książek do których się wraca. W zestawieniu jest kilka książek bez opisu, ale obiecuję, że pojawi się, bo to praca twórcza Marianny i nie chciałabym Jej zasmucić, że opisałam przed Nią.

Oprócz opisu opowiadań Self Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci i 12 dziecięcych wyzwań. Polscy autorzy o tym, jak poradzić sobie z problemami przygotowuje własną opinię na temat najnowszej książki o Pinku, która nie zmieściła się już w zestawieniu.

Wybór książek dla dzieci jest tak duży, że uwierzcie mi, że wybranie 24 nie było prostym zadaniem i pewnie nie jeden taki zestaw można stworzyć mając różne kryteria.

U mnie głownym kryterium jest to, czy moje dzieci i ja chętnie sięgamy po daną książkę. Książkowy kalendarz adwentowy to dobry pomysł zarówno z książek dla dzieci starszych, jak i dla młodszych, gdzie możemy wybierać w pięknych kartonówkach.

POLECANE WPISY