Już w sobotę znów większość z nas zada sobie pytanie co włożyć do koszyczka wielkanocnego. Święconka to nieodłączny element Wielkanocy.
Spis treści
Tradycja święcenia pokarmów
Sam zwyczaj świecenia pokarmów wywodzi się z wczesnochrześcijańskiej tradycji składania ofiar z pierwocin, za które chrześcijanie dziękowali Bogu. O takim rytuale wspomina Tradycja apostolska Hipolita z 215 r. n.e.
Początki tego chrześcijańskiego obrzędu sięgają VIII wieku. W Polsce zwyczaj święcenia pokarmów przyjął się w XIII/ XIV wieku. W różnych regionach Polski koszyczek wielkanocny wygląda nieco inaczej. Warto jednak pamiętać, że są podstawowe produkty, bez których nie powinniśmy się wybierać na święcenie pokarmów.
Poza Polską zwyczaj święcenia pokarmów występuje również na Słowacji oraz na terenie południowych Niemiec i na południu Austrii.
Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?
Kiedy zerkam na przynoszone koszyczki do kościoła mam wrażenie, że coraz mniej zwraca się uwagę na tradycję. Coraz częściej w koszyczku widzę czekoladki, mandarynki i zabawki.
Co ciekawe, często wynika to ze zwykłej niewiedzy. Nasz koszyczek wielkanocny to tradycja. To moja mama nauczyła mnie, co włożyć do koszyczka wielkanocnego. Zupełnie niedawno wyczytałam, że zgodnie z tradycją święconka powinna zostać przygotowana już w Wielki Piątek.
- Baranek – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią. Zazwyczaj z cukru lub masła.
- Jajka – symbol rodzącego się życia. To podstawowy element Świąt. W moim rodzinnym domu do koszyczka ze święconką zawsze wkładało się obrane jajko.
Tę symbolikę rozpowszechnili w Polsce niemieccy zakonnicy. - Chleb – symbol ciała Chrystusa, znak dobrobytu i pomyślności. Aktualnie większość piekarni piecze specjalne małe chlebki.
- Wędlina – symbolizuje dostatek, zdrowie i płodność.
- Sól i pieprz– symbol oczyszczenia. Z rodzinnego domu wyniosłam tradycję mieszania tych dwóch przypraw.
- Ciasto (babka)– symbol umiejętności i doskonałości. Warto przygotować taką babkę samodzielnie.
- Chrzan – znak siły fizycznej i krzepy. Symbol męki Pańskiej.
- Masło – symbol bogactwa.
Moja mama nauczyła mnie także, aby koszyczek był ozdobiony bukszpanem. Ma on także swoją symbolikę. Oznacza radość i nadzieję na zmartwychwstanie.
Koszyczek musi być wyłożony białą serwetką. Jedzenie zawsze przykrywamy także białą serwetką. Moja mama i babcia nauczyły mnie, że powinna być to serweta robiona własnoręcznie. My mamy serwetki zrobione przez babcię Pierworodnej i Juniora.
5 komentarzy
Koszyczek wielkanocny kojarzy mi się nieodłącznie z białą serwetką zwiewaną przez wiatr w drodze do kościoła 🙂
Oj tak to prawda – biała uciekająca serwetka
Zapominam o chrzanie 🙁
Dziękuję, bardzo pomocny post, tym bardziej, że często się zapomina o symbolice i o włożeniu czegoś ważnego.
Wszystkie punkty się zgadzają z tym co tradycyjnie wkłada się do koszyczka w moim domu 🙂 I u nas zawsze święconka jest szykowana w Wielki Piątek wieczorem.
Pamiętam jak przygotowywałam ją razem z mamą 🙂