Czytelnia, Książki dla dzieci

O kodach na morzu
– nauka żeglarstwa dla dzieci

11 lipca 2018
o kodach na morzu żagle z dziećmi

O kodach na morzu to genialna propozycja książkowa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Doskonały pierwszy krok w nauce żeglarstwa. Jeśli myślisz, że żeglowanie to tylko bujanie się łódką na wodzie to pudło. To duża odpowiedzialność za siebie i ludzi, którzy są z Tobą na łódce, czy statku. Jedni to kochają, dla innych nie ma to znaczenia.

Z żeglowaniem jest trochę jak z jedzeniem szpinaku. Aż sama zaśmiałam się na to porównanie. Dopóki nie doświadczysz dobrze podanego szpinaku zawsze będziesz kojarzyć z papką podawaną na szkolnej stołówce w latach 80-tych. Dopóki nie przeżyjesz prawdziwej żeglarskiej przygody może Ci się wydawać, że to  nic ciekawego. 

„Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu”
Sara Gillingham

ART EGMONT oddał w ręce czytelników genialną książkę o kodach stosowanych w komunikacji na morzu.

Dzięki przystępnej narracji dzieci, a także rodzice, mogą zapoznać się z kodem nautycznym, alfabetem fonetycznym, alfabetem Morse’a, a także kodami stosowanymi za pomocą flag sygnałowych. To duża dawka wiedzy przekazana w bardzo przystępny spsoób. Żeglowanie to cudowna przygoda dla dzieci i dorosłych. 

żagle z dziećmi O kodach na morzu

żagle z dziećmi O kodach na morzu

Wszystkich flag sygnałowych jest aż 40, wśród nich 26 odpowiada kolejnym literom alfabetu. Kolejne 10 to flagi cyfrowe.

Dodatkowo oprócz konkretnej litery każda flaga ma również swoje specyficzne znaczenie.

żagle z dziećmi O kodach na morzu

żagle z dziećmi O kodach na morzu

Ja zaczęłam żeglować bardzo późno. W dzieciństwie ten rodzaj odpoczynku wydawał mi się bardzo odległy, elitarny. Gdy wypłynęłam na wielkie wody i po trzech dniach minęła choroba morska czułam, że to jest to. To mój sposób na relaks. Żaglarstwo, górskie wędrówki tym właśnie zarażamy, tego uczymy nasze dzieci. Zarówno książka, jak i zeszyt z ćwiczeniami to doskonała proozycja dla dzieci.

Dziecko w zeszyscie może samodzielnie przygotować flagi sygnalizacyjne. Zeszyt zawiera także dokładną instrukcję, małą ściągę, dzięki któej dzieci chętnie i samodzielnie wykonują zadania.

żagle z dziećmi O kodach na morzu

Jeśli jednak żeglarstwo nie jest Ci bliskie nie omijaj tej książki. Nie musisz być żeglarzem, by doskonale radzić sobie z sygnalizacją nautyczną.
Poznane alfabety dzieci mogą wykorzystać do zabaw podwórkowych lub ustalenia kodu działań z rodzicem 🙂

Książka O kodach na morzu może być początkiem fascynującej przygody. Pozwól na nią dziecku, a może pokocha morze i żeglowanie i zostanie słynnym kapitanem żeglugi morskiej ♥

 

Recenzja w ramach współpracy z Wydawnictwem 
https://egmont.pl/
Egmont online

POLECANE WPISY