Sprawdzone

Smog na wsi

13 maja 2017
smog na wsi

Kiedy poznałam mojego męża śmiałam się, że jestem dziewczyną ze wsi.
Pomimo, że urodziłam się i wychowywałam przez kilkanaście lat w mieście to wyprowadzka na wieś była milowym krokiem w moim życiu, w moim rozwoju i w spojrzeniu na świat.
Przeprowadzka zmieniła moje życie i zmieniła mnie.

Kiedy wyjechałam z domu i zaczęłam budować własne miejsce na ziemi znów było ono w mieście. Próbowałam stworzyć namiastkę mojego wiejskiego świata na balkonie. Balkon był zdecydowanie za mały. Miłość zaciągnęła mnie do stolicy, gdzie było mi duszno i ciasno. Chciałam wyjechać w Bieszczady, albo przynajmniej na wieś. Dziś wspólnie budujemy swoje miejsce.
Z wyboru – na wsi 🙂 

Wsi spokojna, wsi wesoła

Właśnie o takim zakątku marzyłam i takiego szukaliśmy. Jednak nie zawsze jest tak, jak sobie wyobrażasz.

Jeśli wieś kojarzy Ci się tylko ze świeżym powietrzem, ćwierkaniem ptaszków o poranku czy sielanką to warto, abyś przejrzał na oczy. Wyprowadzka ma wiele plusów. Nieograniczoną przestrzeń na krzyki dzieciaków, bieganie po polach, czy poznawanie empiryczne stworzeń i roślin. Ma też jeszcze coś, o czym niewiele się mówi – smog na wsi.

Smog na wsi

Taka decyzja to także minusy. Nie chodzi wcale o odległość od miasta, czy pobliskiego sklepu. Tak, jak w większości miast, tak i na wsi jest wszędobylski SMOG. Czasami się zastanawiam, czy nie ma go tutaj więcej.

Panuje powszechne i całkowicie mylne przekonanie, że smogu na wsi nie ma. Tymczasem problem jest widoczny gołym okiem. Z większości kominów unoszą się kłęby dymu przeróżnej barwy. To często dym, który szczypie w oczy i gryzie w nos, to nie potrzeba specjalnej aparatury pomiarowej, żeby zorientować się, że coś jest nie tak.  Ludzie, którzy mieszkają w takich okolicznościach „przyrody” nie zwracają uwagi lub są „przyzwyczajeni” do takiej sytuacji.

Warto zatem wybierając przeprowadzkę na wieś zweryfikować, jaki system grzewczy panuje w danej miejscowości.

Zanieczyszczone powietrze, z którego korzystamy każdego dnia, niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. „Smogu nie można lekceważyć. Wpływa na układ oddechowy, układ nerwowy i krwionośny. Jest także bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych. U najmłodszych może prowadzić do słabszego rozwoju fizycznego i intelektualnego. Zanieczyszczone powietrze wydłuża także czas leczenia infekcji układu oddechowego i sprawia, że mają one cięższy przebieg.”

Dlaczego tak mocno cierpimy  z powodu smogu?
W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza?

Odpowiedzi na powyższe i inne, bardzo intrygujące pytania znajdziemy w najnowszym filmie „Punkt krytyczny – Energia odNowa”. Będzie ich poszukiwał aktor Marcin Dorociński. Twórcami dokumentu są Fundacja WWF Polska wraz z partnerami projektu Energia odNowa.

Premiera już jutro, 14 maja, podczas warszawskiego festiwalu Millennium Docs Gravity.

Film będzie wyświetlany także w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach i Łodzi oraz dwóch za granicą: w Berlinie i Brukseli.

  • w poniedziałek 22 maja Multikino w Krakowie,
  • we wtorek 23 maja Multikino w Galerii Katowickiej,
  • w środę 24 maja Multikino Arkady Wrocławskie,
  • w czwartek 25 maja Multikino Stary Browar w Poznaniu,
  • w piątek 26 maja Multikino w Łodzi,
  • w poniedziałek 29 maja Multikino w Galaxy Centrum w Szczecinie,
  • we wtorek 30 maja Multikino w Gdańsku,
  • w środę 31 maja Multikino w Bydgoszczy.

Pokazy są darmowe. Bilety na specjalne pokazy filmu „Punkt krytyczny – Energia odNowa”, zakończone debatą z udziałem ekspertów są dostępne na stronie energiaodnowa.pl

 

Energia odNOWA

Energia odNOWA

 

POLECANE WPISY