Czytelnia, Książki dla dzieci

„Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych”

10 marca 2017
Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych_m

Mów tak, jak chcesz by mówiło Twoje dziecko

to nasza dewiza we wspieraniu rozwoju mowy naszych dzieci. To podstawa, aby maluch od samego początku miał styczność z poprawną polszczyzną. Łatwiej zacząć od początku dobrze niż potem naprawiać błędy.

Kolejnym krokiem jest czytanie książek. Czytamy odkąd pamiętam i nasze dzieci bardzo to lubią, o czym już wielokrotnie pisałam.

„Sto wierszyków atrakcyjnych
do ćwiczeń dykcyjnych”

Kiedy dziecko zaczyna mówić warto sięgnąć po dobre ćwiczenia do prawidłowej wymowy i dykcji. Książki Elżbiety i Witolda Szwajkowskich są do tego doskonałe. W swoich zbiorach mamy już cztery pozycje tych autorów. Nie są to książki tylko dla dzieci z problemami logopedycznymi. To doskonałe zbiory wierszyków, które pobudzają ciekawość otaczającego świata i szybko wpadają w ucho. Są doskonałą zabawą dla całej rodziny. U nas niejednokrotnie służyły jako zadania podczas zabaw ze znajomymi. Dzieci wybierały wierszyki do czytania, a my dorośli musieliśmy bez zająknięcia i bez błędu przeczytać wierszyk. Czasami było dużo śmiechu 🙂

Autorzy na wstępie swojej najnowszej książki Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych zachęcają:

Mówcie tak, żeby inni chcieli słuchać, kiedy mówicie

„Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych” to trzecia książka z serii „Sto wierszyków” Państwa Szwajkowskich.

Została podzielona na 6 części:

  • Ćwiczenia z głoskami „sz” „ż” „cz” „dż”, czyli szereg głosek szumiących
  • Wierszyki z głoskami szumiącymi w sąsiedztwie głosek syczących – „s”, „z”, „c”, „dz”
    Zaczyna się robic trudniej
  • Wierszyki z ćwieczeniami głoski „r”
  • Wierszyki, które pomogą w wymowie samogłosek nosowych „ą” i „ę”
  • Zbiór wierszyków poświęconych wymowie głosek rzadko występujących, m.in. głosek podwojonych
  • Łamańce językowe

Autorzy na początku książki podkreślają, aby przed zabawą z wierszykami przygotować buzię i język. To bardzo ważne. Pamiętam zajęcia z logopedii, gdy słyszałam to wielokrotnie, że narządy mowy trzeba przygotować do trudnych ćwiczeń. Podobnie jak sportowiec przygotowuje się poprzez rozgrzewkę do biegu, tak i w przypadku poprawnej wymowy trzeba rozgrzać narządy mowy.

Z zajęć teatralnych do dziś pamiętam ćwiczenia dykcyjne. Moje ulubione tk tk tk tk oraz bra bre bri bro bru czy kra kre kri kro kru.

Wszystkie części charakteryzuje to, że im dalej tym wierszyki są coraz trudniejsze. To dobry i motywujący do działania zabieg.

Czy warto kupić książkę
„Sto wierszyków atrakcyjnych
do ćwiczeń dykcyjnych”?

Najnowszą publikacją jestem zachwycona, zresztą to żadna nowość. Obie z Marianną bawiłyśmy się już wierszykami przez ostatnie dwa dni. Antoś nasłuchuje i czasami próbuje przedrzeźniać nas w naszych rymowankach. Książka pomaga ćwiczyć prawidłową dykcję oraz poszerza słownictwo najmłodszych. Przedstawia trudne słowa w naturalnym otoczeniu dzięki czemu łatwiej jest wytłumaczyć ich znaczenie dziecku.
Dzieciaki już wczoraj poprosiły o to, abym przyniosła tę książkę na czytankowo do ich przedszkola.
Jak to Marysia stwierdziła: będą „kapitalniaste” na zajęcia „ćwiczenia buzi i języka”. Sądzę, że to najlepsza rekomendacja – dzieci same chcą się bawić z wierszykami i zapraszają swoich kolegów i koleżanki.

Premiera książki 29 marca. 

Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych (pdf do pobrania)

STO WIERSZYKÓW ATRAKCYJNYCH DO ĆWICZEŃ DYKCYJNYCH

Za możliwość poznania książki przed premierą dziękuję

 

 

 

 

POLECANE WPISY