Świerszczyk ma już 75 lat

by Matczyne Fanaberie

Świerszczyk to symbol mojego dzieciństwa, pisałam Wam o tym, gdy obchodził swoje 70 lecie. Polecam gorąco tę podróż sentymentalną do czasów dzieciństwa, prenumeraty do teczki w kiosku i Świerszczyka, na którego czekałam każdego tygodnia. Tak, kiedyś był to tygodnik.

Aktualnie magazyn, miesięcznik, Świerszczyk staje się także częścią dzieciństwa naszych dzieci, które chętnie sięgają po odświeżony magazyn dla dzieci, ale kultywujący jednocześnie jego historię i tradycję.

Wiesz, że „Świerszczyk” to najdłużej ukazujące się pismo dla dzieci w Europie? Magazyn już 75 lat zachęca polskie dzieci do czytania, myślenia, pomagania innym, szanowania przyrody, poznawania historii, rozwijania wyobraźni.

Świerszczyk – historia powstania

Znacie historię powstania Świerszczyka?
Dla mnie to ciekawa historia, która w pewien sposób zatoczyła koło. Początkowo „Świerszczyk” zastępował podręczniki, dzisiaj ukazuje się w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, które znamy doskonale zarówno dzięki książkom, jak i podręcznikom, z których korzystają dzieciaki w szkole i przedszkolu.

NOwa era książki dla dzieci

Wszystko zaczęło się w maju 1945 roku. W wyzwolonej Łodzi, w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, ukazał się pierwszy numer „Świerszczyka”.
Tytuł wymyśliła znana pisarka, Ewa Szelburg-Zarembina. Grający za
kominem świerszcz miał być symbolem ciepła rodzinnego domu.

Świerszczyk - pierwszy numer
Materiały prasowe Wydawnictwa

Okładkę pierwszego numeru zaprojektował i namalował Jan Marcin Szancer, który będzie bohaterem nowej wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, dostępnej dla zwiedzających od 1 lipca 2020.

Natomiast pierwszą winietę „Świerszczyka” zaprojektował wybitny grafik Eryk Lipiński, satyryk i długoletni redaktor naczelny „Szpilek”.

Pierwszą redaktorką naczelną „Świerszczyka” została pisarka, krytyk literacki i tłumaczka, Wanda Grodzieńska.

Świerszczyk okładka z 1949 roku


W 1951 roku pismo połączyło się z warszawskimi „Iskierkami” i
zaczęło się ukazywać w „Naszej Księgarni”. Przez 5 lat funkcjonowała nazwa „Świerszczyk”-Iskierki”. Wydawca posłuchał głosu czytelników i zdecydowano o powrocie do nazwy „Świerszczyk”.

świerszczyk

Z moich obserwacji, gdy z sentymentu szukałam Świerszczyka w kiosku, w latach 90 – tych pamiętam, że to był czas, gdy stał się zbiorem reklam, nie do końca przemyślanych reportaży, wywiadów. Niby starał się iść z duchem czasu, ale trochę zbłądził.

Dzisiaj „Świerszczyk” to miesięcznik, który dostarcza młodym czytelnikom literaturę i ilustrację na najwyższym poziomie.

To czasopismo, w którym każdy znajdzie swoją część. Są krótkie teksty dla początkujących czytelników, ale także dłuższe formy literackie oraz cudowna rubryka Uśmiech Numeru. Są krzyżówki, gry, bajeczki matematyczne oraz świerszczykowe gry oraz opowieści Bajetana 🙂

Warto wspomnieć, że „Świerszczyk” to:

● 1,5 mld wydanych do tej pory egzemplarzy = liczba ludności wszystkich państw UE, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej
● „Świerszczyki” jeden za drugim = 8 razy obwód kuli ziemskiej
● Powierzchnia „Świerszczyków” = powierzchnia Zakopanego lub Lizbony
Nagrody dla „Świerszczyka”
● Mały Dong – nagroda przyznana przez dzieci w konkursie Fundacji Świat Dziecka
● Medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi czasopisma dla szkoły
● Nagroda Polskiej Sekcji IBBY za Upowszechnianie Czytelnictwa
● Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za wieloletnie upowszechnianie ambitnej kultury dla dzieci”
● Medal Pamiątkowy Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek z okazji 70. urodzin
czasopisma
● Nagroda Główna w kategorii Kultura w konkursie „Świat przyjazny dziecku”,
organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka

Gorąco polecam Wam ten miesięcznik dla Was i Waszych dzieciaków. Dajcie znać, czy korzystacie z tej ciekawej i wciągającej formy edukacji dla dzieci?

You may also like

Zostaw komentarz