Jeszcze kilka dni temu prym wiodły zabawy podwórkowe. Za oknem było słonecznie i ciepło, a dziś znów szaro buro i ponuro. Wcześniej zaplanowane zabawy dla dzieci pomogą nam przygotować niezbędne elementy.
Ciepłe dni już niedługo powrócą jednak warto znaleźć ciekawe atrakcje podczas niepogody. Oczywiście sprawdzą się idealnie zabawy z taśmą malarską, ale kamienie też mogą być idealną zabawką.
Jak śpiewali Starsi Panowie „w czasie deszczu dzieci się nudzą”, a ja mówię, że wcale tak być nie musi 🙂
Staram się znajdować czas na wszelkie aktywności naszych maluchów.
Nie jest to proste i czasami wolałabym posadzić Pierworodną przed TV, aby móc w spokoju przeczytać 2 strony w książce czy na spokojnie przygotować rodzinny posiłek. Na to muszę jeszcze trochę jednak poczekać. Teraz mam do zabawy dwóch wszędobylskich i wszystkiego ciekawych maluchów więc chętnie wykorzystuję wszelkie zabawy podwórkowe.
Wiem, że dla dziecka zabawa z rodzicem to ważna sprawa i nie powinno się tego unikać. Marianna już kilkakrotnie powiedziała, że lubi jak mamy dzień tylko „dla rodzinki”.
Według Badań Instytutu Milward Brown 8 na 10 rodziców nie ma czasu na zabawę z dzieckiem. Jednak bardziej przeraził mnie fakt, że 53% rodziców nie umie wymyślać zabaw swoim dzieciom. Smutne są te badania i chociaż mówią o społeczeństwie amerykańskim mam wrażenie, że niewiele się od tego społeczeństwa różnimy.
Zabawy podwórkowe dla dzieci
Kiedy byłam mała uwielbiałam taplać się w błotku, bawić tym, co było na podwórku, skakać po kamieniach i zbierać je, aby stworzyć niepowtarzalne budowle. Mam we wspomnieniach „swoje Bullerbyn”. Bieganie po krzakach, budowanie i oznaczanie szałasów, szalone gry podwórkowe czy „gotowanie zupy z cegły i pokrzyw”.
W wakacje łażenie po polach pełnych zbóż czy taplanie się w rowach pełnych wody. To są wspomnienia i radości, które są ze mną. To dzięki takim podwórkowo – wiejskim zabawom rozwijałam inteligencję przestrzenną i logiczno – matematyczną. Dziś pozwalam także na to naszym dzieciom.
Kamienie to jedna z ulubionych atrakcji prawie każdego spaceru dla naszych dzieci. Kiedyś zbierałyśmy je ot tak, dla samego zbierania.
Teraz coraz częściej mamy ustalone, co będziemy z nimi robić. Dużo kamieni jest w naszym ogrodzie więc inspiracje znajdujemy na każdym kroku. Za pomocą niewielkiej ilości farby, mazaków, możesz zamienić kamień w prawie wszystko
Kamienie, taki banał, który może mieć wiele zastosowań. Mam dla Was kilka propozycji, co można zrobić z dzieckiem wykorzystując kamienie.
Kamienne zabawy podwórkowe dla dzieci
Możliwe, że są jakieś opatentowane gry, do których wykorzystuje się kamienie.
My wykorzystujemy do „wyścigu kamieni”, puszczanie kaczek czy do zabawy w sklep. W „sklepie” kamienie mogą zastąpić wyszukany asortyment.
Kamienie doskonale sprawdzą się także przy zabawie w kółko i krzyżyk.
Możecie narysować kredą planszę na asfalcie, a kamienie posłużą jako pionki.
Można nawet stworzyć kamienny zestaw wyjazdowy z kamieniami do gry w kółko i krzyżyk.
Zbieranie kamieni i co dalej
Zbieramy kamienie i segregujemy je na małe, średnie, duże.
Dzielimy je także pod kontem koloru i kształtu.
Można także pokolorować kamienie na kolory tęczy i układać piramidę zgodnie z kolejnością kolorów w tęczy 🙂 Dziecko podczas układania takich konstrukcji kamiennych ćwiczy swoje umiejętności motoryczne i koordynację.
Spróbujcie i zobaczcie ile radości sprawi dziecku taka prosta, a rozwijająca zabawa.
Układanki dla dzieci
Tworzymy niepowtarzalne obrazki z kamieni. Są to dowolne kształty, czasami buzia mamy lub taty. Kamienie idealnie nadają się do tworzenia cyfr i liter, a nawet całych wyrazów.
Można także układać kamyki na wcześniej narysowanym szablonie przez rodzica na piasku lub kartonie.
Dzięki takiej zabawie Marianna ćwiczy swoją cierpliwość i koncentrację, a także manualną precyzję.
Skakanie
Pomimo, że drżałam jak szła przez kamienie w strumyku podczas bieszczadzkich wędrówek pozwoliłam jej na to. Samodzielność dziecka nie zawsze jest łatwa dla rodzica.
Przejście po kamieniach na drugą stronę może i było ryzykowne, ale dało ogromną satysfakcję Pierworodnej. Można takie przeprawy po kamieniach urządzić „na sucho”, np. na trawie w ogrodzie.
Malowanie kamieni
Malować można zarówno farbami, jak i mazakami czy kredkami. Malowanie to fajne zabawy dla dzieci.
Jeśli wybierzecie malowanie farbami warto wcześniej przygotować odpowiednio kamienie. Wystarczy je przelać wrzątkiem, ostudzić i osuszyć. Resztę załatwi dziecięca wyobraźnia. Pozwólcie stworzyć im kamienne dzieła sztuki 🙂
Można np. przygotować warzywa lub owoce do podwórkowego sklepiku.
Fantastyczną zabawą, która wspiera rozwój dziecięcej wyobraźni jest zabawa kamieniami i opowiadanie historii.
Wystarczy przygotować odpowiednie kamienie z obrazkami, znaczkami i na podstawie wylosowanych kamiennych obrazków stworzyć własną opowieść.
U nas przygotowaniem elementów opowieści zajęła się Marianna. Antoś chętnie korzystał z przygotowanych obrazków i wspólnie z siostrą tworzyli najbardziej wymyslne przygody.
Jeśli macie swoje sposoby na zabawy kamieniami chętnie je poznam.
Zabawy z niemowlakiem, czyli 365 dni z kochanym maleństwem
Zabawy z dzieckiem – 365 sposobów na nudę