Czytelnia, Książki dla dzieci

Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm

27 kwietnia 2017
Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny

Lubię przewrotne książki. Dzisiejsza propozycja to książka łamiąca wszelkie bajkowe stereotypy. Książka „Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” już od pierwszej strony zaczyna się przewrotnie od ostrzeżenia od Łukasza Olszackiego, autora książki.

„Za siedmioma górami i siedmioma lasami/dawno, dawno temu (niepotrzebne skreślić) było sobie królestwo Bajkonii.”

Dziś wieczorem odbędzie się finał 10. edycji Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, w którym to „Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” jest jedną z nominowanych książek w kategorii literatura dzięcięca.

Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny

Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny

W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”

  • Jolanta Nowaczyk oraz Daria Solak, „Ala ma kota. A Ali?”, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Łukasz Olszacki oraz Jola Richter-Magnuszewska, „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm”, Papilon
  • Marcin Szczygielski oraz Magda Wosik, „Klątwa dziewiątych urodzin”, Wydawnictwo Bajka

Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny,
a smok przeszedł na wegetarianizm

Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny

Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny

Nas książka zachwyciła zarówno w wersji tekstu, jak i ilustracji. Publikacja została napisana bardzo żywym, ciekawym językiem. Już podczas czytania mobilizuje czytelników – zrówno dzieci i rodziców do myślenia. Charakterystyczne są wtrącenia autora i bohaterów. Nie jest to zwykła narracja, a raczej mamy do czynienia z filozofią postmodernizmu dla najmłodszych. Dopełnieniem tekstu Łukasza Olszackiego są piękne kolorowe ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej.

Publikacja zachwyca także pod kątem wydania. Piękna oprawa graficzna, duże litery, które są istotne dla dzieci, rozpoczynających naukę czytania. Książka „Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” jest szyta i wydana na pięknym papierze.

Przewrotność książki jest wręcz wciągająca. Takie mamy czasy, że bajki nie są już standardowe i zwyczajne. Jeśli pojawia się smok i porywa księżniczkę, to dla okupu – najlepiej w cukierkach. Jeśli pojawia się błędny rycerz, to okazuje się ciamajdą, który nie radzi sobie z chochlikiem drukarskim. Smok to dopiero dla niego wyzwanie.

Książka została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji.

 

Dziś wieczorem trzymamy kciuki za tę publikację Papilonu podczas konkursu Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: poezja, proza, edycja warszawska oraz literatura dziecięca (tekst i ilustracje).

POLECANE WPISY