Lubię przewrotne książki. Dzisiejsza propozycja to książka łamiąca wszelkie bajkowe stereotypy. Książka „Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” już od pierwszej strony zaczyna się przewrotnie od ostrzeżenia od Łukasza Olszackiego, autora książki.
„Za siedmioma górami i siedmioma lasami/dawno, dawno temu (niepotrzebne skreślić) było sobie królestwo Bajkonii.”
Dziś wieczorem odbędzie się finał 10. edycji Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, w którym to „Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” jest jedną z nominowanych książek w kategorii literatura dzięcięca.
W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”
- Jolanta Nowaczyk oraz Daria Solak, „Ala ma kota. A Ali?”, Wydawnictwo Dwie Siostry
- Łukasz Olszacki oraz Jola Richter-Magnuszewska, „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm”, Papilon
- Marcin Szczygielski oraz Magda Wosik, „Klątwa dziewiątych urodzin”, Wydawnictwo Bajka
Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny,
a smok przeszedł na wegetarianizm
Nas książka zachwyciła zarówno w wersji tekstu, jak i ilustracji. Publikacja została napisana bardzo żywym, ciekawym językiem. Już podczas czytania mobilizuje czytelników – zrówno dzieci i rodziców do myślenia. Charakterystyczne są wtrącenia autora i bohaterów. Nie jest to zwykła narracja, a raczej mamy do czynienia z filozofią postmodernizmu dla najmłodszych. Dopełnieniem tekstu Łukasza Olszackiego są piękne kolorowe ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej.
Publikacja zachwyca także pod kątem wydania. Piękna oprawa graficzna, duże litery, które są istotne dla dzieci, rozpoczynających naukę czytania. Książka „Bajka o tym, jak Błędny Rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” jest szyta i wydana na pięknym papierze.
Przewrotność książki jest wręcz wciągająca. Takie mamy czasy, że bajki nie są już standardowe i zwyczajne. Jeśli pojawia się smok i porywa księżniczkę, to dla okupu – najlepiej w cukierkach. Jeśli pojawia się błędny rycerz, to okazuje się ciamajdą, który nie radzi sobie z chochlikiem drukarskim. Smok to dopiero dla niego wyzwanie.
Książka została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji.
Dziś wieczorem trzymamy kciuki za tę publikację Papilonu podczas konkursu Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: poezja, proza, edycja warszawska oraz literatura dziecięca (tekst i ilustracje).
4 komentarze
książka musi być super chętnie się zaopatrzę 🙂
Wygląda bardzo ciekawie. U nas póki co królują bajki dla maluchów.
Już sama nominacja to wyróżnienie dla debiutanta 🙂 Książka – perełka!
Cudowna i ciepła! 🙂 A przy okazji można się przy niej nieźle bawić słowem 🙂