Czytelnia, Książki dla dzieci

Botanicum – Kathy Willis i Katie Scott

17 września 2017

Mam sentyment do takich publikacji, jak Botanicum Kathy Willis i Katie Scott. Niewielu z Was wie, że w swoim doświadczeniu edukacyjnym mam 5 letnią przygodę w szkole ogrodniczej. Botanika była jednym z działów, zaraz obok genetyki, który fascynował mnie podczas nauki i ciągle chciałam więcej.

Z radością spojrzałam na publikację Wydawnictwa Dwie Siostry, która pojawiła się u nas dzięki księgarni natuli. 


Kiedy wzięłam w ręce książkę Botanicum napisaną przez Kathy Willis zachwyciłam się i zaczęłam zastanawiać, że niewiele ma to wspólnego z ilustracjami botanicznymi, które do tej pory widziałam, które pamiętam z moich szkolnych czasów.
Botanicum z ilustracjami Katie Scott zachwycają i trudno oderwać od nich oczy. To wprost urzekające dzieła sztuki, które doskonale obrazują fascynujące informacje o królestwie roślin. To genialna książka, aby światem roślin zafascynować najmłodszych czytelników.

Sama książka ma też interesującą konstrukcję. Otwierając tę książkę wkraczamy do innego, fascynującego świata. W przypadku książki Botanicum wkraczamy do ogrodu botanicznego. My zabraliśmy książkę na spacer po Warszawskim Ogrodzie Botanicznym.

Botanicum warszawa ogród botaniczny

Książka zaczyna się od wstępu, a następnie przechodzimy przez wejście i przechodzimy przez siedem galerii:
Autorka witając czytelnika wita go w muzeum. To niespotykany zabieg w książkach.

To  nie jest zwyczajne muzeum.
Wyobraźcie sobie, że możecie spacerować po wszystkich puszczach, lasach, polach i łąkach świata.
Pomyślcie, jak by to było móc obejrzeć wszystkie najpiękniejsze, najbardziej egzotyczne i najdziwniejsze rośliny naszej planety.
Czy zastanawialiście się kiedyś, co byście zobaczyli, gdybyście cofnęli się w czasie do początków życia na Ziemi?
Na kartach Botanicum możecie to zrobić naprawdę.

Botanicum warszawa ogród botaniczny

Dzieciaki z przejęciem szukały konkretnych roślin, poznawały ich pochodzenie. Marianna robiła samodzielnie zdjęcia i potem sprawdzała w domu, czy są takie jak na zdjęciach w książce.

Botanicum - warszawa

Botanicum - ogród botaniczny warszawa

Botanicum – wycieczka do muzeum

Każdy rozdział książki to kolejna sala muzealna, do której zapraszają nas autorki. Nie sposób odmówić takiemu zaproszeniu.

Poznajemy:

  • Pierwsze Rośliny
  • Drzewa
  • Palmy i sagowce
  • Rośliny zielne
  • Trawy i rośliny trawopodobne
  • Storczyki i bromelie
  • Przystosowania

Każdy rozdział jest bardzo szczegółowo opisany, od samego początku życia na tej planecie do współczesności. Rośliny są prezentowane w stylu płytowym, z numerami referencyjnymi do dołączonych adnotacji. To doskonały początek do zabaw z przyrodą w tle.

Dla dzieciaków zaskoczeniem było, że jest więcej niż jeden rodzaj dębu, klonu. Marianna z fascynacją patrzyła/spacerowała przez salę roślin zielnych odnajdując te, które zna i które rosną w naszym ogrodzie.

Cieszę się, że oprócz dobrej książki, kolejnej dużej dawki wiedzy, dzieciaki poznawały także rośliny w naturalnym otoczeniu ogrodu botanicznego w Warszawie. Botanik to kolejne miejsce, które wspiera rozwój naszych dzieciaków.

botanicum warszawa

botanicum warszawa

 

POLECANE WPISY