Mam sentyment do takich publikacji, jak Botanicum Kathy Willis i Katie Scott. Niewielu z Was wie, że w swoim doświadczeniu edukacyjnym mam 5 letnią przygodę w szkole ogrodniczej. Botanika była jednym z działów, zaraz obok genetyki, który fascynował mnie podczas nauki i ciągle chciałam więcej.
Z radością spojrzałam na publikację Wydawnictwa Dwie Siostry, która pojawiła się u nas dzięki księgarni natuli.
Kiedy wzięłam w ręce książkę Botanicum napisaną przez Kathy Willis zachwyciłam się i zaczęłam zastanawiać, że niewiele ma to wspólnego z ilustracjami botanicznymi, które do tej pory widziałam, które pamiętam z moich szkolnych czasów.
Botanicum z ilustracjami Katie Scott zachwycają i trudno oderwać od nich oczy. To wprost urzekające dzieła sztuki, które doskonale obrazują fascynujące informacje o królestwie roślin. To genialna książka, aby światem roślin zafascynować najmłodszych czytelników.
Sama książka ma też interesującą konstrukcję. Otwierając tę książkę wkraczamy do innego, fascynującego świata. W przypadku książki Botanicum wkraczamy do ogrodu botanicznego. My zabraliśmy książkę na spacer po Warszawskim Ogrodzie Botanicznym.
Książka zaczyna się od wstępu, a następnie przechodzimy przez wejście i przechodzimy przez siedem galerii:
Autorka witając czytelnika wita go w muzeum. To niespotykany zabieg w książkach.
To nie jest zwyczajne muzeum.
Wyobraźcie sobie, że możecie spacerować po wszystkich puszczach, lasach, polach i łąkach świata.
Pomyślcie, jak by to było móc obejrzeć wszystkie najpiękniejsze, najbardziej egzotyczne i najdziwniejsze rośliny naszej planety.
Czy zastanawialiście się kiedyś, co byście zobaczyli, gdybyście cofnęli się w czasie do początków życia na Ziemi?
Na kartach Botanicum możecie to zrobić naprawdę.
Dzieciaki z przejęciem szukały konkretnych roślin, poznawały ich pochodzenie. Marianna robiła samodzielnie zdjęcia i potem sprawdzała w domu, czy są takie jak na zdjęciach w książce.
Botanicum – wycieczka do muzeum
Każdy rozdział książki to kolejna sala muzealna, do której zapraszają nas autorki. Nie sposób odmówić takiemu zaproszeniu.
Poznajemy:
- Pierwsze Rośliny
- Drzewa
- Palmy i sagowce
- Rośliny zielne
- Trawy i rośliny trawopodobne
- Storczyki i bromelie
- Przystosowania
Każdy rozdział jest bardzo szczegółowo opisany, od samego początku życia na tej planecie do współczesności. Rośliny są prezentowane w stylu płytowym, z numerami referencyjnymi do dołączonych adnotacji. To doskonały początek do zabaw z przyrodą w tle.
Dla dzieciaków zaskoczeniem było, że jest więcej niż jeden rodzaj dębu, klonu. Marianna z fascynacją patrzyła/spacerowała przez salę roślin zielnych odnajdując te, które zna i które rosną w naszym ogrodzie.
Cieszę się, że oprócz dobrej książki, kolejnej dużej dawki wiedzy, dzieciaki poznawały także rośliny w naturalnym otoczeniu ogrodu botanicznego w Warszawie. Botanik to kolejne miejsce, które wspiera rozwój naszych dzieciaków.
4 komentarze
Bardzo fajna propozycja dla dzieci 🙂
Piękne wydanie książki i z pewnością na łonie natury czyta się je najlepiej
Bardzo fajna książka tylko spora jak na wycieczkę w ogrodzie botanicznym 🙂
😉to prawda ma niezłe gabaryty. To chyba jedyny minus