Dziecko

Puszcza Kampinoska wspiera rozwój dziecka

4 czerwca 2017
rozwój dziecka

Odkąd wyprowadziliśmy się na wieś wiele miejsc przestało być dla nas atrakcyjnych. Wspieramy rozwój dziecka poprzez kontakt z najbliższym otoczeniem.
Czasami szukamy ciekawych zakątków daleko, a zapominamy, że takie mamy na wyciągnięcie ręki. U nas tak trochę jest z Puszczą Kampinoską, popularnie zwaną Kampinosem.

Mieszkamy niedaleko, a jednocześnie nie tak blisko, aby udać się na pieszą wycieczkę. Na razie dojeżdżamy tam jeszcze autem, ale liczę, że już za rok, może dwa postawimy na rowery.

Uwielbiam obcowanie z przyrodą i jeśli nie wyssałam tego z mlekiem matki to na pewno kocham to, bo byłam i jestem jej częścią od najmłodszych lat.

Rozwój dziecka – wspieraj kontakt z przyrodą.

Kiedy byłam dzieckiem nie zastanawiałam się dlaczego tak fajnie jest biegać po polach u dziadka na wsi, czy łazić po leśnych kniejach. Nie zastanawiałam się dlaczego maliny z lasu mają inny smak niż te z krzaka w ogrodzie. Szłam rwałam i jadłam.
To było naturalne.

przyroda wspiera rozwój dziecka

Podczas tych dziecięcych podróży uczyłam się szacunku do otaczającej przyrody. Poznawałam inne formy życia, a przebiegająca sarna nie była niczym wyjątkowym. Nie doszukuję się tym jakiś głębokich przekonań moich rodziców, co do tego, że tak należy. Nie było w tym idei, która miała mnie dzięki temu wynieść na inny poziom rozwoju, czy wspierać leśną edukację. Zwyczajnie byliśmy puszczeni samopas, bo tak się robiło i nikt nie analizował, czy nie wejdziemy za wysoko na drzewo, czy nie zachce nam się skakać przez rowy, które mogą być wypełnione wodą.

przyroda wspiera rozwój dziecka
przyroda wspiera rozwój dziecka
przyroda wspiera rozwój dziecka

Dzisiaj wiele dzieci ma utrudniony kontakt z przyrodą. Chociaż wiemy więcej niż nasi rodzice i często cytujemy badania, które podkreślają zasadność kontaktu z przyrodą dzieci i dorosłych, to świat naszych dzieci jest inny. Warto wspierać kontakt dziecka z naturą, która stymuluje rozwój dziecka, rozwija sprawność fizyczną i zdolności motoryczne. Korzystając  ze ścieżek edukacyjnych, takich jak w Kampinoskim Parku Narodowym dziecko może poznawać piękno przyrody i jej mieszkańców.

jak wspierać rozwój dziecka poprzez kontakt z przyrodą

Kontakt z przyrodą – ucz respektu, nie lęku

Spacer po lesie pozwala obniżać poziom stresu kortyzolu i adrenaliny. Warto wybierać się do lasu wdychać olejki eteryczne wydzielane przez drzewa iglaste, w szczególności sosnę, świerki i jodły, które działają bakteriobójczo i udrażniają układ oddechowy.

przyroda wspiera rozwój dziecka
przyroda wspiera rozwój dziecka

Niestety media częściej przedstawiają przyrodę w sytuacjach niebezpiecznych. Widzimy kataklizmy i spustoszenia, które powoduje. Oczywiście, że tak jest i trzeba czuć respekt do naturalnego środowiska. Warto podczas spacerów i leśnych wycieczek uczyć dzieci zasad bezpiecznego zachowania się w świecie przyrody, Należy podkreślać znaczenie i zachowania zwierząt. Uczyć dzieci, że otaczająca nas przyroda jest nieokiełznana, ale warto z nią współpracować. W końcu las to genialne środowisko do rozwoju i poznawania świata.

przyroda wspiera rozwój dziecka
przyroda wspiera rozwój dziecka

Nasze wycieczki do Kampinosu są zazwyczaj spontaniczne, ale zawsze pełne relaksu, wyciszenia i dziecięcej beztroski. Uwielbiam obserwować każdy zachwyt i zdziwienie dzieci nad zjawiskami, które nam wydają się zwyczajne, a wręcz banalne.

przyroda wspiera rozwój dziecka

Kiedy zatrzymałaś się przy kwitnących kwiatach i zastanawiałaś się, jak to się dzieje? Kiedy z ukrycia obserwowałaś mrówki czy inne stworki pełzające po konarach? Dla dziecka to niesamowite zjawiska, które pozostają w nim na dłużej. My rodzice wykorzystajmy te spotkania z przyrodą jako naukę odpowiedniego traktowania zwierząt, dbania o rośliny. To naturalny sposób na budowanie respektu, a nie lęku wobec przyrody. Obserwuję rozwój dziecka kiedy zachwyca się nad odgłosem pękającej gałęzi i sprawdza, kiedy jest głośniej, a kiedy ciszej. Testuje, jak ma postawić stopę, aby osiągnąć zamierzony efekt.

przyroda wspiera rozwój dziecka
sandały keen dla dzieci

Czasami mam wrażenie, że dla niektórych kontakt z lasem, puszczą czy górami staje się czymś ekskluzywnym.
Warto zadbać, aby nasze dzieci miały poczucie, że są częścią otaczającego je świata.

Co zrobić, aby dziecko
miało kontakt z przyrodą

  • Spacerujcie po parkach, lasach, łąkach.
  • Dostrzegajcie i rozmawiajcie o zmieniających się porach roku.
  • Załóżcie zielnik lub dendrownik (taki zielnik z liśćmi).
  • Wybierzcie się do ZOO, parku dzikich zwierząt czy do gospodarstwa na wsi.
  • Zasadźcie swoje roślinki i obserwujcie jak się zmieniają z nasionka w roślinkę. Najlepiej sprawdzi się tutaj fasola.
  • Bawcie się i podziwiajcie to, co znajdziecie podczas wycieczek. Zabawa kamieniami, piórkami czy szyszkami uruchamia w dzieciach kreatywność.
  • Korzystajcie przyrodniczych organizowanych przez domu kultury, hufce, kółka przyrodnicze w szkole czy przedszkolu.
  • Czytajcie wartościowe książki wspierające Wasze wspólne leśne wycieczki. Mam wrażenie, że ostatnio jest wręcz wysyp książek o tematyce leśnej. Zarówno pod kontem zabaw z dziećmi, jak i obserwacji mieszkańców lasu.

Polecam: 

My już planujemy kolejne wędrówki po Kampinosie. Dzieci samodzielnie już przygotowują ekwipunek. Wiedzą doskonale, że zawsze trzeba zabrać ze sobą coś do jedzenia, dobre buty i świetny humor 🙂
Chętnie poznam Wasze ulubione miejsca na rodzinne wycieczki. Gdzie ostatnio spacerowaliście?

Marysia z Antkiem biegają w sandałach KEEN LITTLE KID’S MOXIE SANDAL 

POLECANE WPISY