Kulinarne, Mama, Sprawdzone

Ekologiczne środki czystości – sprzątanie bez chemii

22 sierpnia 2018
ekologiczne środki czystości

Sprzątanie nie jest moim ulubionym zajęciem, ale jest to czynność, którą warto wykonać. Przynajmniej raz na jakiś czas  🙂 Od około 7 lat nasze sprzątanie się zmienia w odpowiedzialne eco sprzątanie. Zaczynam szukać i wybierać ekologiczne środki czystości.

Coraz więcej osób z mojego otoczenia ma nawyk czytania etykiet. Zazwyczaj czytamy etykiety produktów spożywczych. Kiedy weźmiesz pierwszy lepszy, często reklamowany produkt może się okazać, że w składziku ze środkami czystości masz niezłą tablicę Mendelejewa. W sumie w przypadku środków czystości to nawet czytanie etykiet nie pomoże, bo niewiele można z nich zrozumieć. Mam wrażenie, że trzeba by skończyć przynajmniej doktorat, aby połapać się o co chodzi.

Ekologiczne środki czystości – dla kogo?

Po ekologiczne środki czystości po raz pierwszy sięgnęłam pod koniec ciąży z Pierworodną. W pierwszej kolejności w ruch poszły ocet i soda. Okazało się, że wszystkie te, wydawałoby się niezbędne produkty, można zastąpić octem, sodą, cytryną. Działają z takim samym efektem, a są tańsze, ekologiczne i – co ważne – każda z nas ma je w swojej kuchni. Nie wdychałam chemicznych oparów i nie miałam zawrotów głowy po sprzątaniu naszego mieszkanka. Przy dzieciach nie wyobrażam sobie korzystania ze środków, które im szkodzą.

Polecam każdemu, okazuje się, że na serio można mieć czysto w domu korzystając z takich pomocników.

Płyn do mycia okien, płyn do zmywania, mleczko do czyszczenia wanny, płyn dezynfekujący do toalet, proszek do prania – to żadne wymyślne specyfiki. Taka domowa podstawa. W pewnym momencie nie miałam już ani siły, ani czasu, aby sprzątanie powierzać podstawowym, ogólnodostępny kuchennym pomocnikom. Trzeba było poprosić o pomoc w sprzątaniu. Okazało się, że na polskim rynku są dostępne środki czystości bazujące na naturalnych, ekologicznych składnikach. Wybór jest coraz większy, a ceny coraz bardziej przystępne. Dziś bez problemu możesz znaleźć płyn do czyszczenia powierzchni kuchennych, płyny do czyszczenia szyb, łazienek czy płyny do mycia naczyń. Dostaniesz je w każdym sklepie z ekologicznymi produktami, a coraz częściej w zwykłych drogeriach na półkach eco lub bio.

Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że są zdrowsze dla Ciebie i Twojej rodziny. Wystarczy porównać etykiety produktów. Ekologiczne środki czystości nie zawierają szkodliwych związków chemicznych, takich jak NTA, EDTA i PVC, fosforany, borany, formaldehydy. Na darmo szukać w ich składzie syntetycznych konserwantów i substancji zapachowych.

Produkty ekologiczne opierają się na naturalnych składnikach. Bazują na związkach powierzchniowo czynnych uzyskiwanych z roślinnych olejków, kwasów owocowych czy minerałów. Co ważne opakowania w 100 proc. nadają się do recyklingu.

Nadal wybieramy, testujemy najróżniejsze produkty do sprzątania z certyfikatami eco, bio, które nie są niebezpieczne dla nas i dla środowiska. Od niedawna nasze dzieciaki pomagają mi w porządkach i nie wyobrażam sobie, że miałabym im dać standardowe, chemiczne produkty i przy ich pomocy uczyć ich sprzątania.

Mamy wiele marek, które sprawdzamy i testujemy. Jedną z nich jest między innymi polska marka, którą łatwo znajdziecie w większości sklepów.
W ofercie Gold Drop znajdziecie 7 produktów w linii eco.
Korzystalismy już z większości z nich i sprzątają do czysta  Jest tak jak obiecuje producent: bezpiecznie i do czysta. Polecam Waszej uwadze 


Są to: „naturalne środki czyszczące do sprzątania bez enzymów, fosforanów, chloru, tenzydów petrochemicznych, syntetycznych substancji konserwujących, sztucznych środków zapachowych i barwiących, chemicznych detergentów i innych szkodliwych substancji, które są odpowiedzialne za zatruwanie środowiska, wody, powietrza, a także naszego życia. Skład ekologicznych środków do czyszczenia domu z serii Eco Line opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach i olejkach eterycznych przyjaznych dla otoczenia i skóry.”

Już wkrótce, po naszych testach, pokażę Wam z czego jeszcze korzystamy jeśli chodzi o sklepowe wersje ekologicznych środków czystości.

Macie swoich faworytów? Chętnie ich poznam ♥

POLECANE WPISY