W tym roku po raz pierwszy pojawia się u nas temat ferii. Ferie w domu czy dziecko poza domem, jak jest u Ciebie?
Z rozmów z rodzicami wiem, że ferie są wielką radością dla dzieci, bo można spać ile się chce i w sumie nic nie trzeba. Dla rodziców, szczególnie młodszych dzieci, to duże wyzwanie. Ferie to dwa tygodnie, na które trzeba mieć plan. Nie każdy może sobie pozwolić na dwutygodniowy urlop i wyjazd z całą rodziną. Wielu rodziców szuka pomysłu na ferie w domu.
Ferie w domu –
najważniejszy jest plan
Przy pierwszo czy drugoklasiście pozostającym w domu na ferie trudno oczekiwać, że sam sobie zorganizuje czas. Sądzę, że łatwiej mają rodzice uczniów szkół średnich i ostatnich klas szkoły podstawowej. Starsze dzieci same organizują sobie czas i wszelkie rozrywki. W przypadku młodszych dzieci to my musimy poszukać jakichś atrakcji albo skorzystać z półkolonii organizowanych przez szkoły, miasto lub bibliotekę.
Ferie w domu –
czas na zabawę z dzieckiem
Macierzyństwo nauczyło mnie, że podstawa to dobre nastawienie. Czasami dzieci potrafią to pozytywne nastawienie szybko zepsuć, ale nie ma co się poddawać. Warto też słuchać dzieci i przygotowywać takie zabawy, które będą odpowiedzią na ich potrzeby.
- Zabawy z kartonem
Karton jest bardzo wdzięcznym materiałem z odzysku, który wyzwala wyobraźnię i daje wiele możliwości.
Możecie zrobić domową telewizję, teatr, przygotować samochody do wyścigów lub zrobić stragan czy kartonową pralkę.
2. Taśma malarska
O możliwościach taśmy malarskiej i zabawach z taśmą pisałam już jakiśczas temu. Mam wiele sygnałów od Was, że te pomysły sprawdziły się także genialnie w zabawie z Waszymi dziećmi.
3. Gry planszowe
Planszówki są fajnym sposobem na spędzanie wspólnie czasu dla dzieci w każdym wieku. Aby nie zniechęcić dzieci do tego rodzaju rozrywki i zabawy w jednym należy dostosować planszówkę do wieku i etapu rozwoju dziecka. Gry planszowe to sposób na pogodzenie zabawy z nauką i czas, gdy wzmacniamy więzi ze swoimi dziećmi.
Gra planszowa łatwo wpisuje się w codzienne rytuały, intensyfikuje kontakt interpersonalny, sprzyja socjalizacji dzieci, a jednocześnie rozwija wyobraźnię. Gry tego typu na długo przed pojawieniem się komputera osobistego adresowały się do różnych grup potencjalnych użytkowników, bez względu na ich wiek czy pozycję społeczną. Dziś, w warunkach dominacji kultury audiowizualnej, gra planszowa ma do spełnienia doniosłą rolę: podobnie jak lektura książki – ćwiczy pamięć, rozwija myślenie krytyczne i dyskursywne, a przede wszystkim zachowuje walor edukacyjny (vide: gry „podróżnicze” przemycają informacje geograficzne). To oczywiste, że gry planszowe tak jak wszelkie inne służą rozrywce, jednak w ich przypadku, jak w żadnym innym, realizuje się zasada uczenia się przez zabawę.
Mirosław Pęczak, socjolog
4. Stwórzcie wspólnie drzewo genealogiczne.
Opowiedz dziecku wasze ciekawe rodzinne historie. Obejrzyjcie zdjęcia z Twojego dzieciństwa, a może macie zdjęcia przodków w ciekawych strojach z dawnej epoki?
Odbędziecie wspólnie ciekawą podróż w przeszłość.
5. Domowe warsztaty kulinarne.
Te dwa tygodnie to czas, który możesz wykorzystać, aby wspierać prawidłowe zachowania żywieniowe swoich dzieci. Możecie wspólnie przygotowywać posiłki, przekąski, które poźniej wykorzystasz do przygotowywania szkolnych lunchboxów.
To czas, gdy możecie wspólnie próbować nowych smaków, testować nowe potrawy. Możesz też nauczyć swoje dziecko podstaw pracy w kuchni. Krojenie, siekanie czy obieranie warzyw i owoców to dla dzieci fajna zabawa, o czym często zapominamy.
Warto też poszukać, czy w okolicy nie są prowdzone takie warsztaty. My korzystamy z warsztatów Fundacji Szkoła na Widelcu i zawsze jest to kapitalnie spędzony czas.
6. Zróbcie razem coś niebezpiecznego. Idealnie sprawdzą się pomysły z książki: 50 niebezpiecznych zabaw, których nie powinieneś zabraniać dziecku.
Jeśli się zastanowisz nad poniższymi propozycjami pewnie zorientujesz się, że to my rodzice boimy się, że dziecko się poobija, będzie się złościć, czy zniszczy coś w domu.
My na swojej liście mamy już zaliczone między innymi:
– rzucanie kamieniami, czyli powrót do świata przodków (idealna zabawa do rozmów o bezpieczeństwie, rzucanie do celu)
– zobacz, jak wygląda świat, nie korzystając ze wzroku. Ustalcie 3 rzeczy, które należy zrobić z zasłoniętymi oczami: zjedz posiłek, skorzystaj z toalety lub umyj zęby, spróbuj złapać piłkę
– oddaj dziecku urządzenie, które może rozłożyć na części. Pozwól mu na odkrycie nieznanych tajemnic
– ugotujcie coś w zmywarce
– pozwól dziecku na naukę strugania drewna za pomocą noża, scyzoryka
7. Książka – idealna na ferie w domu
Z książki można korzystać w różnoraki sposób. Oczywiście zawsze i wszędzie warto zarażać miłością do czytania książek. Można jednak tę miłość podgrzewać także w inny sposób niż samo czytanie.
Możecie stworzyć własną książke. Mogą to być wspólnie wymyślane historie, albo kołysanki czy bajki, które opowiadałaś dziecku gdy było małe. My będziemy wspólnie przygotowywać właśnie taką książkę, którą schowamy do pudełka wspomnień.
Warto zachęcić dziecko do stworzenia ilustracji do stworzonej wspólnie książki lub do znanej już mu opowieści. U nas takie ilustracje powstały już do przygód Elmera, Tomka, a ostatnio do cudownej opowieści z serii z niezapominajką „Z pamiętnika Czarnego Noska”
8. Maraton filmowy
Możesz wykorzystać bogactwo współczesnej kinematografii lub znów zaprosić dziecko w podróż w czasie. Pokaż jakie bajki oglądałeś w dzieciństwie. Znajdźcie i porozmawiajcie o róznicach w produkcji bajek dla dzieci kiedyś i dziś. Jeśli masz w okolicy muzeum filmowe, np Muzeum Kinematografi lub SeMaFor w Łodzi, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę.
9. Malowanki, rysowanki
To zajęcie, które zawsze się sprawdza. Czasami wystarczy podpowiedzieć dzieciom temat i tworzą piękne prace. Innym razem warto pozostawić im możliwość wyboru tematu. Fajnie sprawdzą się tutaj także patyczki lub karteczki z różnymi przygotowanymi tematami, które dzieci będą losować.
Można też przygotować dwa pudełeczka/słoiczki. W jednym będą tematy pracy, a w drugim techniki.
Przykładowe tematy:
- wymarzone miejsce na wspólny wyjazd
- ulubione danie
- najlepsze warzywo
- najfajniejszy bohater z książki
- czego się boisz
- mój portret
Przykładowe techniki:
- kredki
- farby
- plastelina
- klocki lego
- wyklejanka
- wydzieranka
- taśma ozdobna
10. Domowy teatr
Tutaj można wykorzystać zarówno teatr z żywym aktorem, jak i pacynki czy przygotowane kukiełki. Nasze dzieci uwielbiają się przebierać i przygotowywać dla nas przedstawienia.
Fantastycznie sprawdzi się także teatr cieni.
Kukiełki możesz zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy wyciąć kontury postaci. Oddać dzieciom do pokolorowania i przyczepić je taśmą bądź klejem do papierowej słomki lub szpatułki laryngologicznej.
Powyżej masz propozycję zabaw, które możesz wykorzystać w domu. Oczywiście warto zwrócić uwagę, jaką ofertę ma szkoła bądź gmina na czas ferii zimowych.
Zajęcia dla dzieci pozostających w domu organizują także domy kultury i biblioteki. Takich informacji warto szukać na stronach urzędu danego miasta.
Jutro, w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji Strefa Rodzica będziemy dyskutować o ty, co robić z dziećmi podczas ferii w mieście.
Zapraszam Was przed odbiorniki lub na stronę
Jakie macie plany na ferie? Dajcie znać, czy nasze pomysły się Wam spodobały 🙂