Czytelnia, Książki dla dzieci

Seria z niezapominajką – książki, które pamiętam

3 września 2017
seria z niezapominajką 

Weekend nie sprzyjał zabawom na dworze więc głównie siedzieliśmy w domu i staraliśmy się wspólnie spędzić czas. Dzięki deszczowej pogodzie zbudowaliśmy z kartonów dużo fajnych budowli i akcesoriów oraz sięgnęliśmy po książki od Wydawnictwa Wilga „Seria z niezapominajką„.

Była to cudowna sentymentalna podróż dla nas, a dla dzieciaków kolejni nowi bohaterowie, którzy będą pojawić się u nas teraz codziennie. Seria z niezapominajką to aktualnie 4 książki, a każda z nich to kilka lub kilkanaście rozdziałów. Czytamy i doskonale się bawimy.

Seria z niezapominajką

Wydawnictwo Wilga wraca do dobrych, sprawdzonych tytułów. Dla mnie to cudowne, bo możemy razem przenosić się do krainy misiów, lisów słoni i innych bohaterów, a każdy z nas będzie ten świat widział inaczej. Lubię wspólnie czytać z dzieciakami. Wspólne czytanie ma niezwykłą moc. Pogłębia więź między dziećmi i dorosłymi.

seria z niezapominajką 

Do Serii z niezapominajką zostały wybrane książki wybitnych polskich pisarzy. We wrześniu ukaże się kolejna, piąta książka z tej serii.

Pośród już dostępnych książek znajdziecie: „Proszę Słonia” Ludwika Jerzego Kerna, „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej oraz dwie książki autorstwa Jana Brzechwy „Pan Soczewka w Puszczy” oraz „Szelmostwa Lisa Witalisa

Proszę Słonia Ludwik Jerzy Kern
– seria z niezapominajką

seria z niezapominajką 

Piękna i wciągająca opowieść o Piotrusiu, zwanym Pinio i jego przyjacielu – białym, porcelanowym słoniu. Doskonale pamiętam, jak z zapartym tchem oglądałam film o przygodach Słonia i Pinio, w którym role rodziców podkładali Wiesław Michnikowski i Irena Kwiatkowska. Głos mamy Pinio o tym, że ma halucynacje powrócił podczas czytania książki 🙂

Piotruś nie mógł mieć zwierzątka z wielu powodów więc słoń był idealny, bo:

Słoń nie szczeka.
Słoń nie miauczy.
Słoń nie włazi na tapczan.
Słoń nie gryzie butów.
Słoń nie drapie mebli.
Słoń nie siusia po podłodze.
Słoń nie ma pcheł.
I najważniejsze – Słoń nie rośnie.
Słoń zawsze będzie taki, jaki jest!

Pamiętnik Czarnego Noska
– seria z niezapominajką

seria z niezapominajką 

Przygody małego pluszowego misia poznaliśmy w tym roku podczas podróży samochodem dzięki audiobookowi, czytanemu przez Leszka Filipowicza. Potem pojawiła się książka Janiny Porazińskiej, po którą chętnie sięgamy podczas rytuału wieczornego czytania.

Czarny Nosek miał tylko jedno marzenie – chciał, aby ze sklepu zabrało go jakieś miłe i grzeczne dziecko i aby znalazł miejsce w Jego domu. Marzenie się spełnia, jego opiekunką zostaje mała dziewczynka.

Czarny Nosek, już jako wysłużony miś, po latach zabaw i przygód, trafia do redakcji i odpisuje dzieciom na ich listy. Każde dziecko traktuje jak jedyną, niepowtarzalną i bardzo ważną osobę. Ciepło płynące z Jego listów sprawia, że bardzo szybko staje się popularnym pracownikiem redakcji.

To cudowna, ciepła, rozbudzająca wyobraźnię książka, która pozwala dziecku wierzyć, że w pluszakach bije serduszko 🙂

Pan Soczewka w Puszczy
– seria z niezapominajką

Książka Jana Brzechwy była nowością zarówno dla mnie, jak i dzieci. Pomimo literackiego wykształcenia i czytania ogromu książek nigdy wcześniej nie czytałam przygód filmowego operatora – Pana Soczewki.

To miła dla ucha rymowana opowieść o niezwykłej podróży do dżungli słynnego operatora filmowego, pana Soczewki. To jedna z trzech historii o podróżach szalonego operatora. Ilustracje Kasi Nowowiejskiej są genialnym uzupełnieniem wszelkich gier słownych, z którymi się spotkacie w tej książce. Doskonale przedstawiają śmieszne przygody głównego bohatera.
Dzięki barwie i realnym kształtom ilustracje mogą służyć do nauki nazw zwierząt.

Szelmostwa lisa Witalisa

seria z niezapominajką

To jedna z moich ukochanych książek z dzieciństwa.
Lis Witalis to największy szelma w okolicy. Jego dumę stanowi ogromny puszysty ogon, z którym obnosi się po lesie. Lis potrafi upiec placki ze śniegu, z czego śmiały się dzieci podczas wspólnego czytania. Doskonale manipulując innymi zwierzętami potrafi potem przekonać je, by wybrały go na prezydenta.

Brzechwa w pełnej okazałości. Kunszt słowa, bogate słownictwo, znajomość ludzkich charakterów, którymi obdarzał swoich zwierzęcych bohaterów. Trafne pointy wręcz majstersztyk w samej konstrukcji wiersza.

Czyta się to z przyjemnością. Wspaniała klasyka poezji dziecięcej!

Już wkrótce do Serii z niezapominajką dołączy nowy bohater. Będzie to książka autorstwa Joanny Pollakówny „Marceli Szpak dziwi się światu„. Chętnie sięgnę po tę pozycję dla dzieci, która mnie kojarzy się z dobranocką pełną przygód. Książka, w której Marceli Szpak i Leszek Zając wspólnie przemierzają las, dziwiąc się napotkanym zjawiskom i odwiedzając różne zakamarki lasu musi być interesująca!

Kto przemierza leśny szlak
Kto się światu dziwi tak
to wędrują przyjaciele
zając i … Marceli szpak
Wędrują przez las jesienny
wędrują przez las wiosenny
zimowy i letni czas
wędrują przez trawy drżące
czy wstaje czy gaśnie słońce
poznają przygody czar
wędrują przez trawy drżące
czy wstaje czy gaśnie słońce
poznają przygody czar

seria z niezapominajką

Po którą z tych książek sięgacie i czytacie dzieciom?

Może macie jakieś inne swoje ulubione? Podzielcie się 🙂

POLECANE WPISY