Książki dla rodziców – 5 ważnych książek na start

by Matczyne Fanaberie

Dziś temat, który pojawiał się w rozmowach z rodzicami oraz tymi, którzy mieli zaraz nimi zostać. Książki dla rodziców! Czy i co warto czytać?

Kiedy chcemy nauczyć się jeździć autem zapisujemy się na kurs prawa jazdy. Kiedy chcemy nauczyć się tańczyć wybieramy kurs tańca. Podobnie z nauką gotowania, szycia, etc. Kursy tego rodzaju łatwo znaleźć,. Zresztą często wystarczy popytać wśród znajomych i zawsze kogoś polecą.

Zupełnie inaczej jest z nauką rodzicielstwa. Do żadnego z moich cudownych dzieci nie dołączono instrukcji obsługi. Żadne z nich nie ma specjalnego guzika, po wciśnięciu którego funkcjonują, zachowują się zgodnie z moim wyobrażeniem.

Niewiele jest kursów, warsztatów, które wspierają rozwój w sferze bycia dobrym, odpowiedzialnym rodzicem. Szczególnie trudno znaleźć tego rodzaju spotkania w mniejszych miejscowościach.

Kiedy dowiedziałam się o tym, że nasza rodzina się powiększy miałam to szczęście uczestniczyć w kilku dobrych warsztatach. Jeden dotyczył błędów rodzicielskich, a kolejny odcinania się od historii rodzinnych, które z pokolenia na pokolenie powielamy nie zdając sobie z tego sprawy.

Potem zaczęłam szukać dobrych książek. Oczywiście po drodze zaliczyłam kilka niewypałów, w których główną myślą była tresura dzieci, a nie ich wychowywanie i wspólne działanie w przygodzie zwanej rodzicielstwem.
Moja dzisiejsza propozycja to zestawienie najlepszych książek dla rodziców w mojej opinii. Moje 5 najlepszych książek dla rodziców na start to pozycje, które pojawiły się w naszym domu zanim urodziła się Marysia, ale niektóre z nich odkryłam dopiero czekając na Antosia. Zresztą to nie jest takie ważne kiedy, ale istotne jest to, że wciąż do nich wracam.

Książki dla rodziców – 5 najlepszych
na początek przygody

1. Początki A.M. Paul

To książka idealna na sam początek przygody zwanej rodzicielstwem. W sumie powinien ją przeczytać każdy, bo można dowiedzieć się wiele także o sobie samym i książka może zmotywować do poszukiwań powodów własnych zachowań.
Pisałam o niej kilka lat temu, gdy przewróciła do góry nogami moje spojrzenie na zachowania, żywienie, podejście do znaczenia każdego dnia ciąży na resztę życia dziecka.

Nie wiem dlaczego, ale aktualnie to książka, której nie można kupić w polskich księgarniach.

2. Harvey Karp

Moje spotkanie z autorem światowych bestsellerów zaczęłam od książki „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”, potem była książka „Najszczęśliwszy śpioch w okolicy”.

Narracja książek oparta jest na humorze, przykładach z życia oraz ciekawych ilustracjach. W obu poradnikach przed każdym rozdziałem autor zamieścił cytaty z różnych źródeł. Są cytaty z Biblii, dzieł literackich, prac naukowych, aż po wypowiedzi z życia. Co ważne książkę można czytać w tzw. doskokach. U mnie idealnie sprawdzało się czytanie podczas karmienia piersią Pierworodnej.

Harvey Karp wykorzystał wieloletnie doświadczenie pediatry oraz wiedzę, by stworzyć niby poradnik, ale w rzeczywistości książkę, w której w prosty sposób wyjaśnia potrzeby małych istot. Autor przedstawia metody uspokajania, usypiania i radzenia sobie w stresujących sytuacjach z małym dzieckiem.

Podkreśla w swoich książkach wagę i cenę w rozwoju dziecka przytulania, kołysania, noszenia i ssania. Wszystko po to, aby dziecko mogło czuć się kochane, bezpieczne. Wszystko zamyka w zasadzie 5 S. 
Z czego składa się zasada 5 „S” (Pisownia haseł oryginalna)?

  1. Spowijanie, czyli ciasne owijanie dziecka
  2. Stabilna pozycja – na boku lub na brzuszku
  3. WyciSzszszanie – głośny, jednostajny szum
  4. Skokołysanie, czyli rytmiczny, kołyszący ruch
  5. Ssanie – czegokolwiek: od sutka, palca po smoczek

3. Dziecko z bliska Agnieszka Stein

Zanim przeczytałam książkę znałam autorkę z publikacji w magazynach dla rodziców czy portali internetowych. Agnieszka Stein nie podaje gotowych odpowiedzi. Kieruje rodzicem i podpowiada w jaki sposób patrzeć na dziecko.

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, bez zbędnej naukowej nomenklatury, co pozwala swobodnie zapoznać się z tematem rodzicielstwa bliskości i podejścia do małego człowieka.
Można nie zgadzać się z niektórymi założeniami zawartymi w książce, ale warto ją przeczytać. To książka, która pomaga spojrzeć na świat z perspektywy dziecka, zrozumieć lepiej etapy jego rozwoju, a tym samym lepiej zrozumieć dziecko i odpowiadać na jego potrzeby.

Warto wracać do tej książki dla rodziców, gdyż w zależności od etapu rozwoju naszego dziecka zwracam uwagę na kolejne kwestie. Inne fragmenty zaznaczam do przemyślenia.

4. Jesper Juul – książki dla rodziców, jak drogowskazy

Kiedy zaczęłam się zastanawiać, jak przyporządkować książki Juula do okresów rodzicielstwa doszłam do wniosku, że warto przeczytać wszystkie. Każda z publikacji, którą znajdziesz w polskich księgarniach idealnie sprawdzi się na początku drogi zwanej rodzicielstwem.

Z moich doświadczeń na start polecam:
Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

Rodzic jako przywódca stada

Autor prowadzi nas poprzez pytania i pokazuje drogę, jak rodzice mogą być wspólnie przywódcami swojego stada. Wyczula czytelnika na wartości, które pomagają w byciu dobrym przywódcą. Pokazuje, dlaczego ważna jest godność każdego członka rodziny oraz czego możemy nauczyć się od dzieci.

Nie z miłości

To cudownie prosta książka o szanowaniu własnych uczuć, o tym jak komunikować je dzieciom. O tym, jak przejść od poświęcania się dla dzieci do bycia z dziećmi.

Dzieci mogą dostawać to, na co mają ochotę i jeśli nie będzie to miało złych konsekwencji, jeżeli tylko rodzice nie próbują w ten sposób unikać konfliktów lub uczynić siebie kochanym, albo nie poświęcają dla nich własnych potrzeb i granic.

5. Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko

Bycie rodzicem to najbardziej stresujące zajęcie, jakie można sobie wyobrazić:
nielimitowany czas pracy, zarwane noce, nieskończona lista obowiązków
i konieczność stałej koncentracji i uwagi.

Przystępny język i mądra i prosta książka poruszająca temat ZŁOŚCI u rodziców. Konkretna wiedza psychologiczna pokazująca mechanizm powstawania konfliktu na linii rodzic-dziecko. Są też oczywiście narzędzia do rozwiązania radzenia sobie z problemem. Co ważne rozwiązania są dostosowane do odpowiedniego wieku dziecka, co staje się doskonałym drogowskazem.

To krótki, ale bardzo wartościowy poradnik odpowiadający na pytania:

Dlaczego złościmy się na dziecko? Kiedy złość staje się poważnym problemem w rodzinie? Jakie mogą być jej konsekwencje? Jak nie dopuścić do tego, by zdominowała relacje z dzieckiem?

Odkrycie potrzeb dziecka często wymaga postawienia się na jego miejscu.
Spróbuj wyobrazić sobie, jak to jest być cztero-lub pięciolatkiem.
Jak to jest być małym i słabym, nie umieć komunikować swoich myśli i potrzeb, nie znać nawet wielu potrzebnych do tego słów i nie rozumieć wielu społecznych konwencji, które dorośli traktują jako oczywiste.
Pomyśl, jak to jest być całkowicie zależnym od dużych i tajemniczych dorosłych.

To mój bardzo subiektywny wybór. Każdy z nas ma swoje książki, które chętnie poleca innym rodzicom.
Chętnie poznam Wasze propozycje.

Już wkrótce kolejna część moich książkowych drogowskazów z serii książki dla rodziców. Już od 13 września możecie kupić wspaniały i najlepszy przewodnik wygodnik dla każdego rodzica –  Jestem wrakiem, to jest mój dziennik 

Jestem wrakiem, to jest mój dziennik

Książki dla rodziców

You may also like

1 komentarz

Saszka Kołodziej 9 września 2017 - 11:51

Numer 1 i 2 już znam, teraz czas na 3 i 4 🙂

Odpowiedź

Zostaw komentarz