Home Kulinarne Woda w diecie dziecka – co warto wiedzieć?

Woda w diecie dziecka – co warto wiedzieć?

by Matczyne Fanaberie

Woda w diecie dziecka, woda dla dzieci, pojawia się w pytaniach zatroskanych rodziców już od narodzin dziecka. Czy i kiedy podawać wodę dziecku, czy do szkoły lepsza będzie woda czy jednak sok?

Rodzice szukający porad często siągają do konkretnych wytycznych żywieniowych, gdzie jasno jest napisane, że woda jest najlepszym rozwiązaniem dla dzieci. Woda jest podstawowym składnikim organizmów żywych i jest niezbędna w bezpiecznym żywieniu dzieci. Woda, a nie słodkie, kolorowe napoje.

Podstawowym źródłem wody dla organizmu są napoje, w tym woda, soki, herbata itd. i stanowią one około 62% przyjmowanej wody dziennie. Na drugim miejscu  znajdują się warzywa i owoce.

Źródło: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/

Woda w diecie dziecka

Często pokazuję Wam lunchboxy do szkoły dla dzieci i w 99% dodatkiem do pudełka jest butelka z wodą. Czasami jest to woda z owocami i ziołami, ale woda jest u nas na pierwszym miejscu. To właśnie my, jako rodzice, powinniśmy zadbać o to, aby nasze dziecko wybierało przede wszystkim wodę.

Woda w diecie dziecka - bidon


Lato sprzyja przygotowywaniu lemoniady, wody smakowej, która wlana do naczynia termicznego zachowa na dłużej chłód i zdecydowanie ochłodzi nas czy dzieci w upalne dni.

domowa lemoniada bez cukru
butelka termiczna na wodę w diecie dziecka



Jak przekonać dzieci do picia wody?

Jak zadbać o to, aby dziecko wybierało wodę? Jakie kroki są najlepsze, gdy jest w domu, poza domem, w szkole, na wycieczce?

Daj dobry przykład!

woda smakowa dla dzieci

Woda w naszym domu jest obecna od zawsze, ponieważ zdajemy sobie sprawę jak ważna i niezbędna jest dla każdego, na każdym etapie życia.

Dzieciaki mają świadomość, że pić trzeba regularnie. To ważne, gdyż nasz organizm nie potrafi magazynować wody na zapas.

Pamiętajmy, że dziecko jest uważnym obserwatorem. Jeśli rodzice piją kolorowe napoje to dziecko z własnej woli nie zacznie pić wody.

Dajmy więc dzieciom dobry przykład – odbędzie się to również z korzyścią dla naszego zdrowia. Woda ma smak neutralny i dopóki dzieci nie poznają słodyczy „herbatek”, napojów nazywanych potocznie wodami smakowymi czy smakowych dedykowanych dzieciom napojów, nie będą miały potrzeby gaszenia pragnienia napojem innym, niż woda.

Gdzie szukać dobrego nawodnienia?

Źródłem wody dla człowieka są nie tylko płyny, ale też produkty żywnościowe.

Zawartość wody zależy od ich rodzaju, np. warzywa czy owoce mogą zawierać nawet 95% wody, a pieczywo pszenno-żytnie ok. 35%.

Porcja wody, również tej pochodzącej z jedzenia, której potrzebują najmłodsi różni się w zależności o wieku dzieci i wynosi od 1,25 (dzieci do 3 lat) do nawet 2,5 litra (chłopcy w wieku 18 lat).

Woda w diecie dziecka

Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu lepiej działa nasz organizm, ponieważ woda pełni w nim bardzo wiele funkcji. Trzeba pamiętać i uczyć tego dzieci, że niedostateczne spożycie płynów prowadzi do odwodnienia, które skutkuje zaburzeniami pracy całego organizmu.

Na przełomie 2010 i 2011 roku opublikowano standard medyczny dotyczący spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież, przedstawiając w nim zalecenia w zakresie spożycia (podaży) różnych płynów, w tym wody, a także skutki zdrowotne ich niewłaściwego spożycia (doboru).

Źróło: Żywienie niemowląt i małych dzieci
Pod redakcją Haliny Weker i Marty Barańskiej

Jakie są jego objawy
odwodnienia u dzieci?

U dzieci skutki odwodnienia mogą pojawić się szczególnie szybko.

Pierwsze to uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, przegrzanie ciała. Większa utrata wody może doprowadzić do udaru cieplnego.

Odwodnienie wielkości 20% zagraża życiu dorosłego człowieka, u dzieci jest to już 8%.

Wybierając wodę, jako podstawowy napój w ciągu dnia zawsze można urozmaicić ją, dodając do niej owoce czy ulubione zioła, takie jak mięta czy bazylia. Warto zachęcić dziecko do samodzielnego komponowania swojej wody, w wybranym przez siebie bidonie.

O wodzie nie zapominajmy także zimą – ważne, by nie była to woda z lodówki, a ta o temperaturze pokojowej lub podgrzana. Jeśli dziecko spędza dużo czasu poza domem zadbajmy o dobry bidon, w którym będzie można transportować wodę – zarówno zimną i ciepłą. To będzie także z korzyścią dla planety, nie zaśmiecać jej kolejnymi plastikowymi jednorazowymi butelkami.

Woda w diecie dziecka


Wychodząc z domu, sami również zabierajmy ze sobą bidon z wodą. Woda w diecie dziecka jest u nas czymś naturalnym, ale cały czas kontrolujmy dzieci. Warto przypominać im o nawodnieniu, gdy się bawią i przypominać im o piciu, zanim same wyrobią sobie ten nawyk.

Woda w diecie dziecka

Na blogu znajdziecie obszerne porównanie bidonów dla dzieci do szkoły i przedszkola.

W tym roku doceniam coraz bardziej bidony i butelki termiczne, które idealnie sprawdzały się zimą, a teraz dają ochłodzenie podczas upałów.

bidon do szkoły termiczny

Bidon termiczny dla dziecka z wymienną słomką kupisz TUTAJ

Wpisz kod matczynefanaberie
aby naliczył się rabat 🙂

butelka n a wodę do szkoły

Wspaniałe butelki termiczne ze stali medycznej znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji i testy tych butelek

Oczywiście dbamy zarówno o komfort dla dzieci, jak i dla siebie. Butelki PURA sprawdzą się dla każdego, ale ja oprócz butelek termicznych doceniam niezmiernie coraz lepsze kubki termiczne.

W tym roku udało mi się odkryć kilka perełek. Wszystkie testy znajdziesz we wcześniejszym wpisie o kubkach termicznych.

Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne.
Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moje rekomendacje.

You may also like

Zostaw komentarz