Dziecko

5 sposobów, aby magia Świąt trwała wśród starszych dzieci

19 grudnia 2016
Święta z dziećmi

Magia Świąt wypływa już z każdego kąta. Ostatnio pisałam o przygotowaniach do Świąt z dziećmi i bez. Jak byście nie przygotowywali się do Bożego Narodzenia warto pielęgnować tę magię wspólnie z rodziną. O ile najmłodsze dzieci czekają na Mikołaja, wyczekują wymarzonych prezentów i wierzą w świąteczne elfy, to często te starsze dzieci już nie koniecznie. Ta zmiana nie musi dla nich wcale oznaczać końca magii Bożego Narodzenia. Wystarczy wykorzystać inne sposoby, aby zachować w dzieciach ducha Świąt, który przyniesie jeszcze więcej radości.

1. Zaangażuj rodzinę w szerzenie magii Świąt wśród najmłodszych

Możesz zaprosić starsze dziecko do tajnej grupy współpracowników Mikołaja.

Członkowie tej grupy mają swoją misję i warto zaangażować dziecko, aby zamiast wyzbywać maluchy wiary w Mikołaja pomogło Ci ją tworzyć.
Pokaż mu, jak można tworzyć ślady sań Mikołaja i Jego reniferów przed domem, jak przygotować dzwonki, które maluch usłyszy zaraz przed pojawieniem się prezentów pod choinką.

 Boże Narodzenie z dziećmi

2. Wspólnie przygotujcie
kalendarz adwentowy.

Jako dziecko nie miałam kalendarza adwentowego. Nie było takiego zwyczaju. Potem nastał szał czekoladkowych kalendarzy, które staramy się omijać szerokim łukiem, gdyż z prawdziwą czekoladą mają niewiele wspólnego.

Nasze pomysły na kalendarz adwentowy znajdziesz TUTAJ
Dziś jest moda na samodzielnie przygotowane kalendarze adwentowe i takie diy jest genialnym pomysłem na przygotowanie do czasu oczekiwania na Święta. Korzystamy także z książek w formie jedno opowiadanie na jeden dzień adwentu. 

3. Celebrujcie zwyczaj
pisania listów do Mikołaja.

Z chwilą, gdy dziecko przestaje wierzyć w świętego Mikołaja wcale nie oznacza, że nie będzie chciało uczestniczyć w pisaniu listu. Dzieci kochają prezenty, a zwyczaj pisania listów pozwoli mu podzielić się z najbliższymi swoimi prezentowymi marzeniami.
Sama chętnie piszę list razem z dziećmi. Nie ma większej radości, gdy widzisz radość obdarowywanych, gdy Mikołaj dostarczył prezent zgodny z zamówieniem.

Święta z dziećmi


4. Wspólnie kupujcie prezenty,
szczep w dziecku ducha dawania.

Możecie wspólnie przygotować paczkę w ramach akcji Szlachetna Paczka, przyłączyć się do przygotowania paczek dla dzieci z ubogich rodzin, czy wspólnie przygotować posiłek dla najuboższych.
To czas, gdy nie tylko mówisz o magii Świąt, ale także pokazujesz, jak to działa w praktyce. My wspólnie z Marianną przygotowałyśmy prezenty dla dzieci, gdzie Marysia sama wybierała upominki dla swoich rówieśników. Zabrałam Ją także na finał Szlachetnej Paczki, gdzie mogła sama zobaczyć, jak to wygląda i miałyśmy okazję porozmawiać po co to robimy.

5. Stwórzcie swoją rodzinną tradycję.

Może to być wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków czy innych ciastek. Możecie wspólnie nagryzać te, które zostawiacie dla Mikołaja, a dla młodszych dzieci będą potwierdzeniem obecności Mikołaja. My ostatnie dni tworzymy swoją kolędę, bo nasze dzieciaki uwielbiają śpiewać. Marysia co chwilę wymyśla swoje słowa, melodię piosenek o Bożym Narodzeniu. Staram się zapisywać i zaczyna nam się to składać w całość. Mamy także tradycję związaną z rodzinnym spędzaniem czasu w Święta, a nie z TV.
W tym roku zapoczątkowaliśmy także kolejną piękną tradycję – świąteczną sesję fotograficzną dzięki Chwile w kadrze. W przyszłym roku zrobimy rodzinną sesję świąteczną 🙂

Dziecko w Święta
Sesja foto dla dzieci

W każdej wolnej chwili czytajcie książki o Bożym Narodzeniu ♥

Zdjęcia Chwile w kadrze

POLECANE WPISY