Magia Świąt wypływa już z każdego kąta. Ostatnio pisałam o przygotowaniach do Świąt z dziećmi i bez. Jak byście nie przygotowywali się do Bożego Narodzenia warto pielęgnować tę magię wspólnie z rodziną. O ile najmłodsze dzieci czekają na Mikołaja, wyczekują wymarzonych prezentów i wierzą w świąteczne elfy, to często te starsze dzieci już nie koniecznie. Ta zmiana nie musi dla nich wcale oznaczać końca magii Bożego Narodzenia. Wystarczy wykorzystać inne sposoby, aby zachować w dzieciach ducha Świąt, który przyniesie jeszcze więcej radości.
1. Zaangażuj rodzinę w szerzenie magii Świąt wśród najmłodszych
Możesz zaprosić starsze dziecko do tajnej grupy współpracowników Mikołaja.
Członkowie tej grupy mają swoją misję i warto zaangażować dziecko, aby zamiast wyzbywać maluchy wiary w Mikołaja pomogło Ci ją tworzyć.
Pokaż mu, jak można tworzyć ślady sań Mikołaja i Jego reniferów przed domem, jak przygotować dzwonki, które maluch usłyszy zaraz przed pojawieniem się prezentów pod choinką.
2. Wspólnie przygotujcie
kalendarz adwentowy.
Jako dziecko nie miałam kalendarza adwentowego. Nie było takiego zwyczaju. Potem nastał szał czekoladkowych kalendarzy, które staramy się omijać szerokim łukiem, gdyż z prawdziwą czekoladą mają niewiele wspólnego.
Nasze pomysły na kalendarz adwentowy znajdziesz TUTAJ
Dziś jest moda na samodzielnie przygotowane kalendarze adwentowe i takie diy jest genialnym pomysłem na przygotowanie do czasu oczekiwania na Święta. Korzystamy także z książek w formie jedno opowiadanie na jeden dzień adwentu.
3. Celebrujcie zwyczaj
pisania listów do Mikołaja.
Z chwilą, gdy dziecko przestaje wierzyć w świętego Mikołaja wcale nie oznacza, że nie będzie chciało uczestniczyć w pisaniu listu. Dzieci kochają prezenty, a zwyczaj pisania listów pozwoli mu podzielić się z najbliższymi swoimi prezentowymi marzeniami.
Sama chętnie piszę list razem z dziećmi. Nie ma większej radości, gdy widzisz radość obdarowywanych, gdy Mikołaj dostarczył prezent zgodny z zamówieniem.
4. Wspólnie kupujcie prezenty,
szczep w dziecku ducha dawania.
Możecie wspólnie przygotować paczkę w ramach akcji Szlachetna Paczka, przyłączyć się do przygotowania paczek dla dzieci z ubogich rodzin, czy wspólnie przygotować posiłek dla najuboższych.
To czas, gdy nie tylko mówisz o magii Świąt, ale także pokazujesz, jak to działa w praktyce. My wspólnie z Marianną przygotowałyśmy prezenty dla dzieci, gdzie Marysia sama wybierała upominki dla swoich rówieśników. Zabrałam Ją także na finał Szlachetnej Paczki, gdzie mogła sama zobaczyć, jak to wygląda i miałyśmy okazję porozmawiać po co to robimy.
5. Stwórzcie swoją rodzinną tradycję.
Może to być wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków czy innych ciastek. Możecie wspólnie nagryzać te, które zostawiacie dla Mikołaja, a dla młodszych dzieci będą potwierdzeniem obecności Mikołaja. My ostatnie dni tworzymy swoją kolędę, bo nasze dzieciaki uwielbiają śpiewać. Marysia co chwilę wymyśla swoje słowa, melodię piosenek o Bożym Narodzeniu. Staram się zapisywać i zaczyna nam się to składać w całość. Mamy także tradycję związaną z rodzinnym spędzaniem czasu w Święta, a nie z TV.
W tym roku zapoczątkowaliśmy także kolejną piękną tradycję – świąteczną sesję fotograficzną dzięki Chwile w kadrze. W przyszłym roku zrobimy rodzinną sesję świąteczną 🙂


W każdej wolnej chwili czytajcie książki o Bożym Narodzeniu ♥
Zdjęcia Chwile w kadrze