Dziecko, Sprawdzone

Gry rodzinne – nasze sprawdzone gry planszowe dla całej rodziny

13 kwietnia 2020
planszowki gry rodzinne

Gry planszowe są częstą rozrywką u nas w domu. Chętnie po nie sięgamy zarówno podczas dziecięcych rozgrywek planszowych, ale także wybieram gry rodzinne, gdy mamy możliwość zagrać całą rodziną. Aktualny czas siedzenia w domu i brak możliwości spędzania czasu poza nim sprzyja korzystaniu z gier planszowych.

Często pytacie mnie o polecane przez nas gry planszowe dla całej rodziny zatem to materiał na specjalne życzenie. Zostań w domu i graj w planszówki.

Przypominam, że na blogu znajdziecie dużo pojedyńczych recenzji gier planszowych, jak i zestawienie wg wieku dzieci.

Ostatnio bardzo często sięgamy po gry wydawnictwa Nasza Księgarnia, które zachwycają zarówno grafiką, pomysłowością, różnorodnością autorów, a w wielu przypadkach przystępną ceną i ciekawym formatem opakowania.

Oprócz standardowego wyposażenia pudełek z grami planszowymi Nasza Księgarnia postanowiła urozmaicić nasze rozgrywki planszówkowe i do każdej gry dokładana jest KARTA MEGAMOCY, czyli karta, którą możesz wykorzystać grając w dowolną grę.

W każdym pudełku znajdziecie także naklejkę, czyli tzw. planszówkowe ex libris

gry rodzinne

Gry rodzinne – idealne gry planszowe dla całej rodziny w domu i na wyjeździe

1. Kociaki Łobuziaki

kociaki łobuziaki gra rodzinna

Liczba graczy: 2 – 4
Wiek graczy: 5 -105
Czas gry: 20 minut

Gra rodzinna Kociaki Łobuziaki Wydawnictwa Nasza Księgarnia to nasze ubiegłoroczne odkrycie wśród gier rodzinnych.

To właśnie w 2019 roku odkryliśmy wiele gier z Wydawnictwa Nasza Księgarnia, które wcześniej kojarzyłam z dobrą książką. Zachwyca mnie warstwa graficzna, różnorodność mechanizmów gier planszowych, które promuje wydawnictwo oraz drobny element, który znajdziecie w każdej grze: naklejka z podpisem właściciela gry, którą można wkleić wewnątrz opakowania.

Gra planszowa Kociaki Łobuziaki została zaopatrzona w zwięzłą instrukcję, zasady są dobrze wyjaśnione i gracze nie powinni mieć problemu z ich zrozumieniem. 

Kociaki Łobuziaki szybko skradły nasze serca. Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie sznurków zamiast pionków, które nawiązują do kłębków włóczki, z którą często kojarzymy kociaki.

Korzystanie ze sznurków i prowadzenie rozgrywki za ich pomocą to genialne ćwiczenie motoryki małej.

kociaki łobuziaki

2. Lisek Urwisek

gry rodzinne

Liczba graczy: 2 – 4
Wiek graczy: 5 – 105
Czas gry: 20 minut

Lisek Urwisek – to kolejna gra planszowa, gra kooperacyjna od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, która zachwyca. Piękne wykonanie, żywe kolory oraz specjalny sprzęt detektywistyczny, który od pierwszej rozgrywki wzbudził zaciekawienie i zachwyt dzieciaków.

Planszówkowe gry rodzinne to fajny sposób na wspólnie spędzony czas. Lisek Urwisek to wciągająca i budująca relacje fajna kooperacyjna gra detektywistyczna i dedukcyjna dla całej rodziny.

gry rodzinne planszówki
lisek urwisek

3. Ślimaki to mięczaki

gry rodzinne

Liczba graczy: 2 – 6
Wiek graczy: 5 -105
Czas gry: 20 minut

Fantastyczna gra rodzinna z trochę odwróconym wyścigiem, bo w tej grze wygra najwolniejszy ślimak! Ta gra polega na rzucaniu czterema kostkami i odpowiednim poruszaniem pionkami. 

Co istotne podczas rozgrywki gracze nie znają kolorów ślimaków należących do rywali. Każdy gracz przemieszcza się za pomocą kostek, co ważne przemieszcza nie tylko swojego, lecz także pozostałe ślimaki.

Rewelacyjna gra, idealnie wpisuje się na naszą listę z propozycjami na gry rodzinne. Gra zdobyła nagrodę Najlepsza Gra Dziecięca 2019 roku.

ślimaki to mięczaki

4. Mrówki

gra planszowa karciana mrówki

Liczba graczy: 2 – 6
Wiek graczy: 7 -107
Czas gry: 20 minut

Świetna karciana gra rodzinna z nauką liczenia.

Gra rodzinna Mrówki to prosta, ale niebanalna gra na refleks i spostrzegawczość dla dzieci i dorosłych.
Zadaniem graczy jest odnalezienie mrówek w mrowisku. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste zadanie, bo aby zdobyć kartę, czyli mrówkę, należy wykonywać w pamięci proste dodawanie, np. 15+3.
W grze bardzo ważna, jest spostrzegawczość, refleks oraz umiejętność szybkiego dodawania.
Właśnie ten niecodzienny element edukacyjny znacznie podnosi wartość gry. Fantastyczna gra, która wspiera rozwój umiejętności matematcyznych. W bardzo przyjemny, nieinwazyjny sposób zachęcają do szybkich obliczeń w pamięci.

mrówki gry rodzinne
gry rodzinne

5. Kurnik

Kurnik - planszówka

Liczba graczy:  2- 5
Wiek graczy: 4 – 104
Czas gry: 15 minut

Kurnik to przykład gry, w której mniej znaczy więcej. Mamy do czynienia z niewielką liczbą elementów gry i prostymi zasadami. Do tego dodajcie przystepną cenę, około 15 – 20 zł, i dużo frajdy dla małych i dużych graczy.
To bardzo pomysłowa, odrobinę rozbudowana, gra memory.

Rozgrywki są krótkie, tak na maksymalnie 15-20 minut.  

Gra jest wykonana z grubych kartoników, co przy korzystaniu z gry przez dzieci jest ważnym aspektem. Idealna do zabawy w domu oraz w przedszkolu.
Dziecko ćwiczy kolory, spostrzegawczość, motorykę małą.

Planszówkowe gry rodzinne
gry rodzinne planszówka kurnik

6. Alicja w krainie słów

alicja w krainie słów gra

Pełna recenzja gry TUTAJ

7. Bukiet

gra rodzinna bukiet

Gry rodzinne to ostatnio nasz chleb powszedni, bo wszyscy siedzimy w domu. Gra Bukiet jest już u nas od ponad roku, ale nasze rozgrywki zaczęły się w święta Bożego Narodzenia i często do niej wracamy.
Bezdyskusyjnie uwage przykuwają łowickie motywy, a możliwość dokupienia samych kart zamówień to dobry ruch, bo w grę można grać bez końca.

W grze wcielamy się w hodowców kwiatów i musimy realizować zamówienia klientów.

Gra Bukiet jest bardzo prosta i nasze dzieciaki chętnie zasiadają do rozgrywek. Grając możecie walczyć o kwiaty, dające maksymalnie 21 punktów lub o pola dające graczowi maksymalnie 18 punktów. Można przybrać strategię polegającą na zdobywaniu, jak najmniej punktów karnych za niezadowolonych klientów. Ta mała, niepozorna gra daje graczowi ogrom możliwości.

Planszówki dla każdego, gry rodzinne

To dopiero początek poleceń naszych gier do grania całą rodziną. Mam jeszcze kilka propozycji, które czekają na testy naszych rozgrywek i będę na bieżąco uzupełniać to zestawienie i przypominać Wam o nim.

Jeśli macie swoje sprawdzone gry rodzinne to także chętnie je poznam. Dajcie znać w komentarzu.

POLECANE WPISY