Lubicie mięso z indyka? Ja tak i chętnie przygotowuję z niego różne pyszności.
Ostatnio miałam przyjemność uczestnictwa w warsztatach kulinarnych, których tematem przewodnim było mięso z indyka i podczas których wspólnie z innymi blogerkami i szefem kuchni – Szymonem Szlendakiem przygotowaliśmy pełne smaku i wartości odżywczych propozycje na obiad dla całej rodziny.
Spis treści
Dania z indyka dla całej rodziny
Mięso z indyka często gości na naszym stole i chętnie sięgam po nowe pomysły, które urozmaicają nasz jadłospis. Mając na uwadze wartości odżywcze mięsa z indyka wybierałam je juz podczas rozszerzania diety dzieci, a dziś gości zarówno na naszym stole, jak i w lunchboxach do szkoły, pracy. Dania z indyka sprawdzają się idealnie w szkolnych lunchboxach i w naszym pracowym menu.
Warsztaty prowadzone były w ramach projektu „Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości” i właśnie wokół jakości produkowanego mięsa i wartości odżywczych skupiła się nasza dyskusja.
Dlaczego warto sięgać
po mięso z indyka?
Podczas warsztatów, które odbyły się w Studio Kulinarnym CookUp miałam możliwość porozmawiania z przedstawicielami Krajowej Rady Drobiarstwa, która działa w Polsce od 28 lat, na temat wartości odżywczych oraz jakości produkcji mięsa indyczego.
W moich kulinarnych eksperymentach najczęściej sięgam po udo indycze bez skóry, które jest źródłem witaminy D ,B2, B3, B6, B12, potasu, fosforu i cynku. Ta część indyka idealnie sprawdza się w gulaszu.
Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz mięśni, a witamina D pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu, utrzymaniu zdrowych kości, zębów oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Witaminy B6, B2, B3 i B12 przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Niską zawartość tłuszczów nasyconych oraz niską zawartość sodu ma pierś z indyka. Filet bez skóry oraz udo bez skóry cechuje się niską zawartość tłuszczu. Warto pamiętać, że mięso z indyka ma wysoką zawartość białka, które pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.
Jak przygotować pierś z indyka?
To jedno z najczęśćiej pojawiających się pytań w kontekście mięsa z indyka, co zrobić, aby było smaczne i soczyste. Moje doświadczenie, ale także głos szefa Szlendaka, potwierdza, że cała tajemnica tkwi w tym, aby mięso odpoczęło po pieczeniu w piekarniku.
Podczas warsztatów przygotowaliśmy pod okiem Szefa dwa pyszne dania.
Po raz pierwszy miałam do czynienia z techniką zaparzania piersi z indyka podczas przygotowywania
Dania z indyka
Zaparzane piersi z indyka w sosie mango – curry z groszkiem cukrowym i smażonym ryżem z jajkiem.
Danie idealnie prezentuje się zarówno na talerzu, jak i w lunchboxie.
Druga propozycja na wykorzystanie mięsa z indyka to roladki z udźca indyczego z pesto z suszonych pomidorów i rukoli podanych z kaszotto i grzybami.
Ten sposób na udziec z indyka to idealne połączenie smaków i aromatów. Grzyby idealnie podbijają smak kaszy, która wspaniale komponuje się z indykiem podanym z pesto.
Roladki z indyczego udźca z pesto z suszonych pomidorów podane z kaszotto z grzybami
Składniki:
- 200 g mięsa z udźca indyka,
- 25 g suszonych grzybów borowiki/podgrzybki
- 100 g suszonych pomidorów
- 100 g rukola
- 50 g płatków migdałowych
- oliwa z oliwek 100 ml
- 100 g kaszy jęczmiennej
- 200 g mrożonych borowikó
- 200 ml śmietanki 30 – 36%
- 2 białe cebule
- 100 g parmezanu
- wywar warzywny
- olej rzepakowy
- Przygotuj wywar warzywny lub skorzystaj z gotowego bulionu lub rosołu.
- Suszone grzyby namocz w zimnej wodzie
- W blenderze przygotuj pesto: zmiksuj na jednolitą masę suszone pomidory, rukolę oraz uprażone płatki migdałowe.
- Udziec z indyka rozkrój na szerokie płaty, następnie delikatnie rozbij.
- Mięso obficie posmaruj pesto, a następnie zwiń roladki. Roladki przełóż do naczynia żaroodpornego, zalej wywarem warzywnym i duś w piekarniku rozgrzanym do 140 stopni przez ok. 45 min.
- Ugotuj kaszę jęczmienną.
- Na suchej patelni wysusz rozmrożone, pokrojone w plastry borowiki, następnie dodaj olej, posiekaną cebulę oraz pokrojone, namoczone wcześniej suszone grzyby. Smaż do uzyskania złotego koloru i dodaj je do kaszy pod koniec jej gotowania wraz ze śmietanką.
Już następnego dnia przygotowałam takie danie dla mojej rodziny, a także do naszych ulubionych lunchboxów.
Warsztaty dostarczyły mi wielu pomysłów na pełnowartościowe jedzenie dla mojej rodziny, smaczne dania z indyka. Dotychczasowy gulasz z warzywami na pewno będzie miał konkurencję w postaci gulaszu indyczego z żurawiną.