Dziecko, Kulinarne, Lunchboxy, Sprawdzone

10 sposobów na lunchbox do szkoły

19 sierpnia 2019
lunchboxy przepisy planer

Nasza przygoda z pudełkiem do szkoły zaraz zacznie się na nowo. To będzie kolejny rok, gdy lunchbox do szkoły stanie się codziennym rytuałem i matczynym obowiązkiem. Dziś poznacie nasze sposoby na lunchbox do szkoły, które pomogą Wam zaplanować codzienne pudełka i uniknąć szaleństwa.

O ile podczas wakacji nie planuję pudełek i wykorzystuję to, co akurat mamy w domu, w lodówce, to podczas roku szkolnego jest trochę inaczej. Kilka osób zapytało mnie, czy nasza córka na serio ma takie pudełka do szkoły. Tak, na serio, chociaż jak mawia moja koleżanka, „gdybym nie widziała trudno byłoby mi uwierzyć”.
Przez wakacje trochę zaniedbałam lunchboxy do pracy, ale to też będziemy nadrabiać.

sposoby  na lunchbox  do szkoły
Pudełko to Monbento Tresor.

Po rozmowach z kilkoma rodzicami, a także ich dziećmi wiem, że coś, co dla mnie jest już proste i codzienne, nie musi takie być dla każdego. Postanowiłam zatem stworzyć kilka podstawowych zasad, które mam nadzieję pomogą Ci w codziennym przygotowywaniu lunchboxu do szkoły

Sprawdzone sposoby
na lunchbox do szkoły bez stresu

1.Planuj – znajdź czas na zaplanowanie szkolnych pudełek

Planowanie jedzenia może wydawać się skomplikowane. Sama jednak doświadczyłam, że wystarczy spróbować, a potem jest coraz łatwiej. Jeśli chcesz przygotowywać bez stresu pudełka do szkoły czy pracy zaplanuj, co się w nich znajdzie. Warto łączyć planowanie jedzenia wraz z planowaniem lunchboxów.
Ja zaczęłam to robić w bardzo prosty sposób.

Przykładowe jadłospisy tygodniowe

jadłospis - sposoby  na lunchbox  do szkoły

Uwielbiam zabierać jedzenie na wynos i coraz częściej zabieramy je w termosach.

Jeśli chcesz także rozpoczać przygotowywanie posiłków do termosu lub zwyczajnie szukasz gotowych pomysłów, co do nich włożyć zachęcam do poznania mojego EBOOKA z 20 propozycjami na jedzenie do termosu.

2. Znajdź czas na przygotowanie lunchboxa do szkoły i pracy – planuj

Samo zaplanowanie nie wystarczy. W swój plan dnia musisz także wpisać czas na przygotowanie jedzenia na wynos.
Jednego dnia zajmie Ci to 5 minut, innego 30 minut. Mając zaplanowane posiłki, które włożysz do pudełka wiesz ile czasu będziesz potrzebować danego dnia.

Wykorzystaj prosty lunchbox planer.

planer lunchboxów

Moje sposoby na lunchbox do szkoły
– Planer do pobrania

Lunchbox z 3 przegródkami – pobierz pdf

Szkolny Lunchbox z 5 przegródkami – pobierz pdf

Lunchbox z 4 przegródkami – pobierz pdf

3. Nie komplikuj

Pamiętaj, że nie każdy posiłek dziecka musi wyglądać jak lunchbox na Instagramie. W pudełku powinno być jedzenie, które Twoje dziecko zna. Nie eksperymentuj wkładaniem pasty z jarmużu lub tofu jeśli Twoje dziecko wcześniej tego nie jadło. Wykorzystuj dania znane lub te które wspólnie wymyślicie i które dziecko zaakceptuje.

To ważne, aby pomóc Ci zachować spokój podczas pracowitych tygodni, bo gdy dziecko wraca z pustym pudełkiem to w sercu budzi się radość.

4. Wykorzystuj akcesoria

Jabłko w kształcie serca czy kanapka w kształcie dinozaura załatwiła mi kilka razy trudny poranek i brak chęci do wyjścia z domu. Dodaj miłą karteczkę, aby nawet najbardziej smutny dzień mógł wywołać uśmiech po otwarciu pudełka. Możesz przygotować karteczki do wydrukowania lub każdego dnia pisać odręczną dedykację dla swojego dziecka lub partnera.
Nasze dzieci uwielbiają wszelkie widelczyki, kolorowe sztućce czy wycinane kanapki.

akcesoria do lunchboxa

5.Twórz wiele wersji ulubionych potraw Twojego dziecka

To banalnie prosta, ale bardzo skuteczna metoda na lunchbox. Wybierz potrawę, którą lubi Twoje dziecko i przygotuj ją na różne sposoby.
Jeśli lubi naleśniki zrób w wersji podstawowej, kolorowe, z mąki jaglanej, czy z dodatkiem warzyw w cieście. Jeśli masz wielbiciela gofrów to już masz z górki. Gofry to idealne danie do pudełka i mogą być warzywne, resztkowe, z mięsem czy pełnoziarniste.
Podobnie będzie z babeczkami, kanapkami czy sałatkami.

6. Praktyka czyni mistrza sposoby
na lunchbox do szkoły

Ćwicz używanie i przygotowywanie posiłków do pudełka przed rozpoczęciem roku szkolnego 🙂 Po co tyle zachodu?
Jeśli zaczynacie swoją lunchboxową przygodę to będziecie mieć czas na wspólne opracowanie strategii.

Dziecko będzie mogło „zaprzyjaźnić się” ze swoim pudełkiem. a Ty będziesz mieć możliwość sprawdzenia, co dziecko lubi.

7. Wybierz dobre pudełko

O wyborze pudełek można pisać i pisać. Wybierając pudełko na jedzenie do szkoły pamiętaj, że to Twoje dziecko będzie jego właścicielem i oprócz ważnych zadań, funkcji, które powinno spełniać musi spodobać się dziecku.

Przed wyborem pudełka na drugie śniadanie do szkoły koniecznie przeczytaj te wskazówki.

8. Nie wyrzucaj resztek

Planując posiłki oraz pudełka do szkoły zwyczajnie nie masz resztek. Jak to możliwe? Bardzo często resztki z poprzedniego dnia lądują w pudełkach lub są składnikiem do dania, które wkładam do lunchboxa.

Tak często powstaje przepis na nowe gofry.

sposoby  na lunchbox  do szkoły - gofry
To nasz pierwszy Yumbox z Twójlunchbox.pl

9. Zwróć uwagę na prezentację

Kolorowe wystawy, półki ze słodyczami czy kolorowe gazetki zawsze przyciągają uwagę dzieci. Zauważyłam, że podobnie jest z jedzeniem. Dzieci, tak jak i my, jedzą oczami i jeśli przygotowane przez Ciebie pudełko przykuje ich wzrok chętnie sprawdzą, co jest w środku.

10. Wybierz rozmaitość, sezonowość i kolor

sposoby  na lunchbox  do szkoły - nalesniki

Dzieci lubią i jedzą to, co znają. Zaproś dziecko do wspólnego zaplanowania pudełek i wybierzcie się na wspólne zakupy. Nie zapomnij o warzywach i owocach sezonowych. Wiem, ze zimą też kupimy morele czy czereśnie, ale najlepiej smakują one latem, tak jak chce tego natura.

Jak tego dokonać? Wybieraj kolorowe warzywa, owoce, rób pyszne pasty do chleba i stosuj zamiast masła do kanapek, naleśników czy jako dip.

Lunchbox z 3 przegródkami – pobierz pdf

Szkolny Lunchbox z 5 przegródkami – pobierz pdf

Lunchbox z 4 przegródkami – pobierz pdf

Już za chwilę wrzesień i chętnie poznam też Wasze sposoby na radzenie sobie z codziennością podczas szykowania jedzenia dzieciom do szkoły. Jeśli szukacie innych rodziców, którzy chętnie dzielą się swoimi pomysłami zapraszam na naszą grupę na FB

najlepsze przepisy na lunchbox

POLECANE WPISY