Home RodzicielstwoDziecko Co zrobić z dzieckiem w domu przez najbliższe dni?

Co zrobić z dzieckiem w domu przez najbliższe dni?

by Matczyne Fanaberie

Szkoły zamknięte, zatem pojawia się pytanie: Co zrobić z dzieckiem?

Minister Edukacji podkreśla: „Nie traktujcie tych dwóch tygodni jako dodatkowych ferii, wykorzystajcie ten czas na pogłębienie wiedzy w tych dziedzinach, które Was interesują„.

Warto pamiętać, że zamknięcie szkół nie oznacza zawiezienia dziecka do sali zabaw na cały dzień. Tak, już dostałam takie oferty. Nie oznacza, że spędzacie cały dzień w centrum handlowym, czy knajpach. To nie jest panika, bo daleka jestem od takich zachowań. To zdrowy rozsądek i dbanie o siebie i najbliższych.

Co zrobić z dzieckiem w domu przez najbliższe dni?

Wykorzystajcie te dni na to, na co zawsze brakuje czasu.

Tak często podkreślamy, że czas to taka cenna waluta aktualnie. Skorzystajmy z tego czasu danego nam z naszymi dziećmi.

Ja wiem, że to wszystko pięknie brzmi i też po mojej głowie krąży pytanie: jak wytrzymać ponad 2 tygodnie i nie zwariować.

Mam kilka sposobów, co zrobić z dziećmi w związku z pozostaniem w domu.

Możecie też ten czas potraktować jako taką testową, czasową edukację domową. Absolutnie nie chodzi o realizację programu szkolnego czy przedszkolnego, ale skoro jest okazja to warto skorzystać i dobrze zagospodarować ten czas.
Warto razem z dziećmi odkrywać nowe obszary zainteresowań, wspierać aktualne fascynacje bądź podzielić się swoimi zainteresowaniami.

edukacja domowa koronawirus

Mam dla Was kilka sprawdzonych propozycji na zajęcia z dziećmi, które przez najbliższe dni pozostaną w domu. Taka moja odpowiedź na postawione mi pytanie: szkoła zamknieta, co ja mam zrobić z dzieckiem. Przecież w domu się zanudzi.

Wykorzystacie domowe zasoby oraz kilka internetowych źródeł wiedzy dla dzieci. To może być wyjątkowy czas, w dobrym tego słowa znaczeniu.

1. Gry planszowe

Nieodłączny towarzysz w domowych zabawach. Z naszymi dzieciakami gramy od dawna i staramy się dostarczać im wartościowe gry planszowe, karciane i kooperacyjne.

Klikając w poniższe obrazki znajdziecie poszczególne opisy, gry dostosowane do wieku.

Niestety w zaistniałej sytuacji nie możemy posiłkować się zasobami bibliotek. Aktualnie na mocy decyzji sztabu kryzysowego z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 11.03.2020. dot. kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV 2 biblioteki są zamknięte. Zostają Wam wymianki sąsiedzkie lub zamówienie online.

gry planszowe dla 3 i 4 latka

gry planszowe dla dzieci 5, 6 lat

gry planszowe dla dzieci 7 8 10 lat

2. Karton, taśma malarska sposobem na koronawirusa?

Wszelkie zabawy plastyczne i kreatywne wykorzystywanie tego, co jest w domu. Zabawa taśmą malarską, kartonami zawsze cieszą dzieci. Taśma malarska to obok farb, kredek, patyczków laryngologicznych i plasteliny materiał obowiązkowy u nas w domu do dzięcięcych zabaw.

Przykłady wykorzystania taśmy malarskiej w zabawach z dziećmi znajdziesz tutaj.

zabawy taśmą

Możecie podpowiedzieć dzieciom gotowe propozycje, ale pozwólcie też dzieciom na własną twórczość. Dajcie karton, nożyczki i pozwólcie działać.

DIY co zrobić z dzieckiem

3. Eksperymentujcie w domu

Możecie skorzystać z kanału TheDadLab gdzie tata dwóch synów – Sergei Urban – dzieli się fantastycznymi pomysłami na zabawę i naukę w jednym. Dużo ciekawych i edukacyjnych pomysłów znajdziecie także w książce, o której pisałam tutaj.

koronawirus zamknął szkoły, co zrobić z dzieckiem

4. DIY dla dzieci

Przygotujcie ozdoby na najbliższe święta. Wielkanocne ozdoby zrobione przez dzieci pięknie udekorują dom, mogą być także oryginalnym prezentem.

DIY co zrobić z dzieckiem gdy zamknięte szkoły

Oczywiście mam dla Was gotowe propozycje:

DIY co zrobić z dzieckiem gdy zamknięte szkoły

5. Internetowe platformy edukacyjne

Poniżej kilka stron, które warto wykorzystać do zajęć edukacyjnych w domu, nauki przez zabawę, w edukacji domowej. Jeśli macie jakieś swoje sprawdzone miejsca w internecie to dajcie koniecznie znać w komentarzu. Będę dodawać do listy.

  • Lekcje, filmiki na platformie TedEd.com. Odszukacie w nich zasoby na dosłownie każdy temat; bogactwo animacji i wybór w wielu tematach – nauk ścisłych i przyrodniczych, filozofii, sztuki, psychologii i wiele innych.
  • Khanacademy – króciutkie, ale wciągające filmy, które wyjaśniają poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, biologii, chemii, sztuki, programowania, które potem można przećwiczyć i sprawdzić w zadaniach online. 
  • Netflix – tutaj potrzebny będzie abonament, ale oprócz bajek i filmów dla dzieci, młodzieży i dorosłych znajdziecie tam kilka edukacyjnych propozycji, z których mogą już korzystać najmłodsi.
    Nasze hity: Mądroboty, Było sobie życie.
  • Pisupisu.pl – edukacja polonistyczna dla przedszkolaków i dzieci szkolnych klas I – VI
  • Matzoo.pl – szereg zadań do rozwiązywania online w atmosferze nauki przez zabawę. Na stronie matematycznego Zoo znajdziecie zadania matematyczne już od zerówki.

Muzea i sztuka bez wychodzenia z domu to ciekawy sposób na eksplorowanie sztuki. W tym czasie #zostanwdomu ale możesz wybrać się do wirtualnego muzeum.

6. Gimnastyka dla mózgu, czyli sięgnijcie po książki

Tutaj oczywiście wybór jest ogromny i też warto podążać za zainteresowaniami dziecka, a może wrócić do wspólnego czytania?

U nas aktualnie dzieciaki są zachwycone serią Zakład, że tego nie wiesz i z niecierpliwością czekamy na kolejny numer.

co zrobić z dzieckiem gdy zamknięte szkoły koronawirus

Marianna cały czas kocha komiksy. Polecam Wam ten wpis jeśli szukacie fajnych komiksów na początek.

komiksy dla dzieci

Niezmiennie sięgamy po klasykę, ale także po nowości wydawnicze, takie jak:

  • Lukrecja, Anne Goscinny, Wydawnictwo Znak,
  • Pan Kudłaty i Cztery Łapy, Iwona Czarkowska, Wydawnictwo Papilon
  • Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą, Katarzyna Zielińska, Wydawnictwo Papilon
  • Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej, Małgorzata Kur, Wydawnictwo Papilon

Do wszelkich zabaw językowych wykorzystujemy książki Państwa Szwajkowskich, które już wielokrotnie Wam polecałam.

Wierszyki ćwiczące języki – czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci

Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

Rymowane zagadki matematyczne

Co zrobić z dzieckiem, gdy zamknięte szkoły?

Odpowiedzi jest więcej, warto zainteresować dzieci wartościowymi książkami, grami, może to będzie czas na zrobienie wspólnego albumu ze zdjęciami, czy drzewa genealogicznego. Zachęcam Was też do wspólnego gotowania, bo kuchnia to idealne miejsce na zajęcia sensoryczne dla dzieci.

Czekam też na Wasze pomysły, jak sobie zagospodarować ten czas, co zrobić z dzieckiem w domu podczas, gdy szkoły są zamknięte. Dziś wiemy, że musimy się zorganizować do 25 marca.

Zostajecie z dzieckiem w domu, czy macie dla niego zapewnioną opiekę? Dajcie znać, a jeśli moje propozycje się Wam podobają przekażcie je dalej w świat.

You may also like

Zostaw komentarz