Dziecko

Gry planszowe dla dzieci – dlaczego warto?

3 listopada 2015
gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci to doskonały łącznik między pokoleniami i wspieranie rozwoju dzieci.
26 października 2015 roku Wydawnictwo Egmont wprowadziło na polski rynek wyjątkową, wyróżnioną licznymi nagrodami (w tym prestiżową Kinderspiel des Jahres) serię gier planszowych dla dzieci i rodziców pod wspólnym hasłem „ZAGRAJ ZE MNĄ”.
Kolekcja składa się z genialnych gier planszowych dla dzieci i dorosłych.

Uwielbiam planszówki odkąd pamiętam. Dla Marianny nie były to też pierwsze planszówki. Śmiem jednak twierdzić, że to najlepsze planszówki jakie widziałam, w jakie grałam dotychczas z naszym dzieckiem.

Gdy kolejny wieczór mijał nam na graniu w „Dzielne myszki” lub „Ratuj króliczki” widziałam ogromne zaangażowanie naszego dziecka. Widziałam zainteresowanie Juniora dobrze wykonanymi, drewnianymi elementami.
Zaczęłam się zastanawiać, czy ja reprezentuję jakieś staropokoleniowe podejście czy te gry planszowe dla dzieci mają jednak coś w sobie 🙂
Ty też zastanawiasz się, czy planszówki są warte uwagi?
Może nadal gry planszowe to dla Ciebie warcaby, grzybobranie i chińczyk?

Dlaczego warto sięgnąć po gry planszowe
dla dzieci? 

Gry planszowe to sposób na pogodzenie zabawy z nauką i czas, gdy wzmacniamy więzi ze swoimi dziećmi. Podczas gry dziecko poznaje otaczający świat kolorów, kształtów. Poznaje zwierzęta, zawody, zachowania społeczne, przedmioty codziennego użytku, uczy się liczb, liter.

Jak podkreśla doktor Mirosław Pęczak, socjolog:
„Gra planszowa łatwo wpisuje się w codzienne rytuały, intensyfikuje kontakt interpersonalny, sprzyja socjalizacji dzieci, a jednocześnie rozwija wyobraźnię. Gry tego typu na długo przed pojawieniem się komputera osobistego adresowały się do różnych grup potencjalnych użytkowników, bez względu na ich wiek czy pozycję społeczną. Dziś, w warunkach dominacji kultury audiowizualnej, gra planszowa ma do spełnienia doniosłą rolę: podobnie jak lektura książki – ćwiczy pamięć, rozwija myślenie krytyczne i dyskursywne, a przede wszystkim zachowuje walor edukacyjny (vide: gry „podróżnicze” przemycają informacje geograficzne). To oczywiste, że gry planszowe tak jak wszelkie inne służą rozrywce, jednak w ich przypadku, jak w żadnym innym, realizuje się zasada uczenia się przez zabawę.”

Dużym atutem gier planszowych jest bezpośredni kontakt z innymi osobami. Do zabawy można zaprosić rodzeństwo, kolegów, a także rodziców i dziadków.

Czy planszówki są tylko dla dzieci? 

Zdecydowanie nie.
Nikt nie jest za duży na gry planszowe, bo w każdym z nas jest ciągle „coś” z dziecka. Wielu z nas wychowywało się na „planszówkach”.
Gry planszowe są doskonałym narzędziem do nauki zasad komunikacji, kontrolowania emocji, radzenia sobie z porażką i przyjmowania ról społecznych.

Czy gry sieciowe, komputerowe
są zagrożeniem dla gier planszowych? 

Na szczęście nie 🙂
Jak twierdzi dr Tomasz Sobierajski, socjolog Uniwersytetu Warszawskiego
Ludzie grają w gry planszowe od kilku tysięcy lat, a analiza zachowań społecznych i trendów, zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie wskazuje na to, że jeszcze bardzo długo nic w tej materii się nie zmieni.”

Kiedy zaproponować dziecku
pierwszą grę planszową? 

Kiedyś myślałam, że dziecku powinno mieć około 5 – 6 lat, aby gra byłą frajdą dla wszystkich graczy. Dziś wiem, że to kwestia odnalezienia odpowiedniej gry, dobranie jej do wieku dziecka. Pamiętam próby gry z Pierworodną, gdy miała 2,5 roku – w gry przeznaczone dla dzieci 5 – 6 +
To było nieporozumienie. Ona niby chciała, ja też, ale było więcej frustracji niż frajdy i radości. Teraz wiem, że odpowiednio dobrana gra do wieku dziecka to podstawa. Warto dobierać gry planszowe dla dzieci do ich wieku.

Jakie gry znajdziesz w sklepach? 

Możemy wybierać gry logiczne, ekonomiczne, strategiczne, pamięciowe, kooperacyjne czy edukacyjne.


Przetestowałyśmy dwie z czterech gier z serii ZAGRAJ ZE MNĄ. Na tym nie zamierzamy poprzestać 🙂

Ratuj Króliczki – gra planszowa dla 3 – 4 latka

uratuj króliczki gry planszowe dla dzieci

Rozegranie jednej rundy, w której może uczestniczyć od 2 do 5 osób, to 10 – 15 minut wspaniałej zabawy.
Dzięki dobrze wykonanym, dostosowanym wielkością do wieku dziecka elementom gry, dziecko uczy się:

– rozpoznawać kolory

– liczyć

– koordynacji wzrokowo – ruchowej

gry planszowe dla dzieci w podróży

Zintegrowanie planszy w kształcie króliczej norki ze spodem pudełka pozwala zagrać w tę grę nie tylko w domu, ale także podczas podróży 🙂

Dzielne myszki gra planszowa dla 4 – 5 latka

Gra planszowa dla dzieci powyżej 4 lat, chociaż nasza Marianna doskonale sobie z nią poradziła. Wspólna zabawa z kuzynkami była przednia i dziewczyny ciągle wołały jeszcze 🙂

dzielne myszki egmont zagraj ze mna gra planszowa dla 4 i 5 latków

Jedna gra to 20 – 30 minut, a zaprosić można od 2 do 4 osób podczas jednej rundy.

Podczas rozgrywki dzieci uczą się:

– strategicznego myślenia

– oceniania ryzyka

– radzić sobie z emocjami.

Obie gry planszowe dla dzieci to opowieść, uczestniczymy w przygodzie, angażujemy się i staramy się uratować zwierzątka przed powodzią lub kotem.

gry planszowe dla dzieci 4 i 5 lat

Recenzja powstała w ramach współpracy z 

POLECANE WPISY