Czytelnia, Książki dla dzieci

Książki dla dzieci – wakacyjny przegląd nowości

17 sierpnia 2021

Ubiegłoroczny wpis książki dla dzieci na wakacje jest jednym z częściej polecanych wpisów książkowych. W związku z pojawiającymi się pytaniami o to, co aktualnie czytają nasze dzieci, wspólnie z Marianną zebrałyśmy książki, po które sięga i które są w Jej ocenie warte polecenia.

Co ważne, nie są to książki o tematyce stricte dziewczęcej. To zestaw książek, które w większości będą ciekawą podróżą czytelniczą dla chłopca i dla dziewczynki

Książki dla dzieci nie tylko na wakacje!

Jeśli szukasz ciekawych, mądrych i wartościowych książek dla dzieci to koniecznie sprawdź nasze wcześniejsze zestawienia:

I Książki dla dzieci pełne magii, zagadek i podróży

1. Harry Potter

Od jakiegoś czasu w sercu naszych dzieci szczególne miejsce zajmują przygody młodego czarodzieja Harrego Pottera (tutaj KLIK) i Jego przyjaciół.

Książki zostały już przeczytane kilkakrotnie. Dzieciaki często wracają także do audiobooków czytanych przez Piotra Frączewskiego, a na wakacyjne wieczory Marianna zażyczyła sobie dwie książki, które pojawiają się w dwóch tomach przygód Harrego oraz książkę Harry Potter i przeklęte dziecko – scenariusz sztuki teatralnej.

Są to:

  • Quidditch przez wieki – książka pojawia się w 1 tomie przygód w świecie czarodziejów i mugoli. Harry potrzebował otuchy przed meczem. Hermiona wypożyczyła tę książkę dla Niego z biblioteki. W książce poznajemy historię najstarszej gry czarodziejów. Autorka przybliża zasady quidditcha, opisuje moment, w którym do rozgrywki włączono złoty znicz i podaje kilka cennych wskazówek.
  • Baśnie Barda Beedlea – o książce dowiadujemy się w 7 tomie, gdy Hermiona otzrymuje ją w spadku po słynnym Albusie Dumbledore.
    To zbiór 5 odrębnych historii wzbogaconych o komentarze samego Albusa Dumbledore’a.
  • Harry Potter i przeklęte dziecko – czytelnik spotyka się z Harrym, gdy on pracuje już w Ministerstwie Magii. Jest ojcem trójki dzieci i mężem. Zaskoczeniem może być fakt, że tym razem to nie chłopiec z blizną w kształcie błyskawicy jest tu głównym bohaterem całego książkowego zamieszania.

2. Mazurscy w podróży.
Agnieszka Stelmaszczyk

Mazurscy w podróży 

3. Tuba i Patefon. Detektywi na tropie
Katarzyna Ryrych

To coś dla wielbicieli przygód Biura Detektywistycznego Lassego i Mai czy fanów Sherlocka Holmesa.

Główni bohaterowie, czyli roztropna i wesoła Tuba i cichy Patefon są przyjaciółmi, którzy lubią detektywistyczne klimaty. Piękne wprowadzenie szybko przenosi czytelnika w świat tej dwójki poszukiwaczy przygód.

4. Mama w occie i zabójcze pierogi.
Marcin Przewoźniak

Mama w occie. Zabójcze pierogi to propozycja, która zaciekawi młodych detektywów i miłośników dreszczowców. Książka to delikatny, zabawny kryminał skierowany do dzieci.

To historia trzynastoletniej Estery, która każdego dnia po szkole siedzi samotnie w domu oraz Jej mamy, kulinarnego guru. Wspólny wyjazd z ekipą telewizyjną staje się początkiem wspólnej, ciekawej przygody.  

5. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata.
Agnieszka Mielech

Emi i tajny klub Dookoła świata to zapierające dech w piersiach podróże, w które zabierzesz się z Emi i Jej przyjaciółkami z Tajnego Klubu Superdziewczyn. To już kolejna z serii o przygodach Emi, która przypadła Mariannie.

Wspólnie lecimy do Nowego Jorku i Kalifornii.

Kolejną książką z przygodami Stanisławy Emilii Gacek, autorstwa Agnieszki Mielech, są kulinarne przygody Emi, czyli: Niezłe ziółka. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Bohaterowie podczas kolejnych przygód znów udowadniają, że nie ma nudy.

Chociaż tytuł może sugerować jakieś kulinarne wyprawy to cała książka skupiona jest wokół kolejnej tajnej misji Emi i jej Tajnego Klubu Superdziewczyn i jednego Superchłopaka. Tytm razem biorą udział w szkolnym projekcie związanym z tolerancją. To właśnie podczas realizacji projektu zorganizują charytatywną kawiarenkę, która będzie niosła dużo dobra.

Książki z przygodami Emi i Tajnego klubu znajdziesz tutaj

II Kulinarna podróż po świecie z książką

1. Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu.

Ten rok był dla nas ciekawą podróżą kulinarną z książką w ręku. Poznałyśmy wiele ciekawych książek z jedzeniem w tle i niekoniecznie takich z przepisami.

Pierwsza książka to Daj gryza, którą kocham sama, ale także dzieci chętnie po nią sięgają szukając ciekawych informacji o kuchni danego kraju czy kontynentu. Kupiłam ją w ubiegłym roku i wracamy do niej . Pisałam o niej w bożonarodzeniowym zestawieniu książkowym i nadal nie zmieniłam zdania, że to genialna książka pod każdym względem.

Wspaniała warstwa graficzna, merytoryczna i genialne receptury, które chociaż na czas konsumpcji mogą zabrać nas na koniec świata. My zwiedziliśmy kulinarnie kilka krajów w domu, kilka odwiedziliśmy podczas zajęć w przedszkolu, ale wiem, że ta książka ma jeszcze kilka miejsc i dań do odkrycia.

Idealna pomoc do rozmów z dziećmi w domu, ale także w szkole czy przedszkolu podczas poznawania kultur, zwyczajów innych narodowości.

Wiem, że dla wielu z Was może być to dużym zaskoczeniem, ale dopiero odkryliśmy Mapy, autorstwa Mizielińskich. Ostatnio służą one nie tylko do czytania, podróży po mapie, ale także do tworzenia budowli z danego kraju. Fantastyczna zabawa, na którą Junior wpadł sam przeglądając po raz kolejny książkę.

książki dla dzieci 9 i 11 lat dwie siostry

III Zainspiruj się, a potem idź i zmieniaj świat

Jej historia. 50 kobiet i dziewcząt, które zadziwiły świat.
Katherine Hallingan

Jej historia. 50 kobiet i dziewcząt, które zadziwiły świat.

To kolejna książka, która pokazuje nieustraszone, pewne swej wiedzy, umiejętności i pasji kobiety na całym świecie.

W ostatnich latach na rynku wydawniczym pojawiło się wiele takich publikacji, a fakt, że powstają kolejne utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że wciąż za mało się o tym mówi. Cieszą mnie takie książki, ale także fakt, że dzieci chętnie po nie sięgają.

Tutaj możesz kupić KLIK

Jej historia. 50 kobiet i dziewcząt, które zadziwiły świat.

To nie jest książka tylko dla dziewczyn. To wspaniałe historie kobiet pełnych pasji, które miały odwagę, aby zmieniać świat. Nie bały się i wierzyły w swoje marzenia.

Niektóre z nich zostały dostrzeżone przez świat i zdobyły prestiżowe nagrody i uznanie świata. Jednak nie w każdym przypadku było szczęśliwe zakończenie historii.

Każda z nich swoim życiem, pracą i uporem pokazuje młodym czytelnikom, że

Tylko ludzie, którzy nie zgadzają się na to, co zastali, mogą zmieniać świat na lepsze

Florence Nightingale
Ameet Jej historia. 50 kobiet i dziewcząt, które zadziwiły świat.

Jeśli szukasz wartościowych książek, któe wspierają odwagę i samoświadomość dziewczynek to na pewno warto sięgnąć po prenumeratę magazynu Kosmos dla dziewczynek.

Z książek Pierworodna polece także te dwa tytuły, o których już kiedyś też wspominałyśmy, przy okazji wcześniejszych publikacji.

książki dla dzieci na wakacje

IV Książki dla dzieci ciekawych świata

1. Kosmos, Człowiek i Nauka to Lubię
Tomasz Rożek

tomasz rożek książki dla dzieci

Książki Tomasza Rożka zaciekawią zarówno dzieci, jak i rodziców. U nas zaczęło się o porannego programu w Radio357, a potem pojawiła się książka Nauka to lubie, która niesie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

Autor książek doktor Tomasz Rożek to jeden z najpopularniejszych dziennikarzy naukowych w Polsce. Odpowiadając na pytania trudne, kłopotliwe czy wręcz czasami dziwne żongluje w przecudowny sposób słowem, czym wielokrotnie zaczarowuje czytelnika czy słichacza. Lektura jego publikacji jest czystą przyjemnością.

Kolejną książka jest Kosmos, a ostatnią publikacją, która premierę miała zupełnie niedawno jest książka Człowiek (KLIK), w której autor zabiera nas w podróż po zagadkach ludzkiego ciała. Nie jest to jednak atlas anatomii! W książce znajdziecie odpowiedzi na pytania: skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Tomasz Rożek analizuje przeszłość, czyli ewolucję człowieka, ale nie zapomina o czasach dzisiejszych oraz o przyszłości, czyli np. biocybernetyce.

W książkach oprócz wiedzy teoretycznej autor zostawia nam wiele okazji do sprawdzenia tej wiedzy w praktyce. Znajdziecie propozycje wykonania własnych doświadczeń w warunkach domowych.

2. W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu.
Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa

książki dla dzieci o mózgu

To kolejna cudowna książka od Wydawnictwa Dwie Siostry. Razem z książką Bułeczka rządzi oraz Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami czeka jeszcze na opinię naszej czytelniczki.

Już wkrótce rozszerzę ten opis o Jej ocenę.

Po co jeszcze warto sięgnąć, co można zaproponować dziecku w wieku 9 – 11 lat?

U nas niezmiennie uśmiech na twarzy wywołuje kolejna część książek o uczennicach szkoły baletowej, czyli publikacja Wydawnictwa Znak Baletnice.

We Francji nieprzerwanie od 2016 roku ukazało się już 18 tomów, a w Polsce piąty tom jest już zapowiedziany na wrzesień.

książki dla dzieci o balecie

Zdecydowanie nie są to wszystkie książki, które przeszły przez ręce Pierworodnej i zostały przeczytane przez wakacje. Jak wielokrotnie Wam pisałam/opowiadałam nasze dzieci często wracają także do wcześniej czytanych książek.

Jeśli masz jakieś książki, które warto polecić młodemu czytelnikowi to koniecznie daj znać w komentarzu.

Ja szykuję już kolejne zamówienie książkowe, bo na wrzesień mamy kilka nowości wydawniczych, na które dzieci czekają.

POLECANE WPISY