Ubiegłoroczny wpis książki dla dzieci na wakacje jest jednym z częściej polecanych wpisów książkowych. W związku z pojawiającymi się pytaniami o to, co aktualnie czytają nasze dzieci, wspólnie z Marianną zebrałyśmy książki, po które sięga i które są w Jej ocenie warte polecenia.
Co ważne, nie są to książki o tematyce stricte dziewczęcej. To zestaw książek, które w większości będą ciekawą podróżą czytelniczą dla chłopca i dla dziewczynki
Spis treści
Książki dla dzieci nie tylko na wakacje!
Jeśli szukasz ciekawych, mądrych i wartościowych książek dla dzieci to koniecznie sprawdź nasze wcześniejsze zestawienia:
- Zestaw książek dla dzieci w wieku 6 – 12 lat
- Zestaw książek dla dzieci w wieku 7 – 9, a nawet 11 lat
- Książki o jedzeniu dla dzieci
- Książki o dinozaurach
I Książki dla dzieci pełne magii, zagadek i podróży
1. Harry Potter
Od jakiegoś czasu w sercu naszych dzieci szczególne miejsce zajmują przygody młodego czarodzieja Harrego Pottera (tutaj KLIK) i Jego przyjaciół.
Książki dla dzieci o Harrym zostały już przeczytane kilkakrotnie. Dzieciaki często wracają także do audiobooków czytanych przez Piotra Frączewskiego, a na wakacyjne wieczory Marianna zażyczyła sobie dwie książki, które pojawiają się w dwóch tomach przygód Harrego oraz książkę Harry Potter i przeklęte dziecko – scenariusz sztuki teatralnej.
Są to:
- Quidditch przez wieki – książka pojawia się w 1 tomie przygód w świecie czarodziejów i mugoli. Harry potrzebował otuchy przed meczem. Hermiona wypożyczyła tę książkę dla Niego z biblioteki. W książce poznajemy historię najstarszej gry czarodziejów. Autorka przybliża zasady quidditcha, opisuje moment, w którym do rozgrywki włączono złoty znicz i podaje kilka cennych wskazówek.
- Baśnie Barda Beedlea – o książce dowiadujemy się w 7 tomie, gdy Hermiona otzrymuje ją w spadku po słynnym Albusie Dumbledore.
To zbiór 5 odrębnych historii wzbogaconych o komentarze samego Albusa Dumbledore’a. - Harry Potter i przeklęte dziecko – czytelnik spotyka się z Harrym, gdy on pracuje już w Ministerstwie Magii. Jest ojcem trójki dzieci i mężem. Zaskoczeniem może być fakt, że tym razem to nie chłopiec z blizną w kształcie błyskawicy jest tu głównym bohaterem całego książkowego zamieszania.
2. Mazurscy w podróży.
Agnieszka Stelmaszczyk
To kolejna seria książek, która zadomowiła się u nas całkiem dobrze. Lubię wspólnie czytać tę serię, bo każdy z nas ma z tego frajdę. Okazuje się, że dorośli też lubią książki dla dzieci.
3. Tuba i Patefon. Detektywi na tropie
Katarzyna Ryrych
To coś dla wielbicieli przygód Biura Detektywistycznego Lassego i Mai czy fanów Sherlocka Holmesa.
Główni bohaterowie, czyli roztropna i wesoła Tuba i cichy Patefon są przyjaciółmi, którzy lubią detektywistyczne klimaty. Piękne wprowadzenie szybko przenosi czytelnika w świat tej dwójki poszukiwaczy przygód.
4. Mama w occie i zabójcze pierogi.
Marcin Przewoźniak
Mama w occie. Zabójcze pierogi to propozycja, która zaciekawi młodych detektywów i miłośników dreszczowców. Książka to delikatny, zabawny kryminał skierowany do dzieci.
To historia trzynastoletniej Estery, która każdego dnia po szkole siedzi samotnie w domu oraz Jej mamy, kulinarnego guru. Wspólny wyjazd z ekipą telewizyjną staje się początkiem wspólnej, ciekawej przygody.
5. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata.
Agnieszka Mielech
Emi i tajny klub Dookoła świata to zapierające dech w piersiach podróże, w które zabierzesz się z Emi i Jej przyjaciółkami z Tajnego Klubu Superdziewczyn. To już kolejna z serii o przygodach Emi, która przypadła Mariannie.
Wspólnie lecimy do Nowego Jorku i Kalifornii.
Kolejną książką z przygodami Stanisławy Emilii Gacek, autorstwa Agnieszki Mielech, są kulinarne przygody Emi, czyli: Niezłe ziółka. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Bohaterowie podczas kolejnych przygód znów udowadniają, że nie ma nudy.
Chociaż tytuł może sugerować jakieś kulinarne wyprawy to cała książka skupiona jest wokół kolejnej tajnej misji Emi i jej Tajnego Klubu Superdziewczyn i jednego Superchłopaka. Tytm razem biorą udział w szkolnym projekcie związanym z tolerancją. To właśnie podczas realizacji projektu zorganizują charytatywną kawiarenkę, która będzie niosła dużo dobra.
Książki z przygodami Emi i Tajnego klubu znajdziesz tutaj
II Kulinarna podróż po świecie z książką
1. Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu.
Ten rok był dla nas ciekawą podróżą kulinarną z książką w ręku. Poznałyśmy wiele ciekawych książek z jedzeniem w tle i niekoniecznie takich z przepisami.
Pierwsza książka to Daj gryza, którą kocham sama, ale także dzieci chętnie po nią sięgają szukając ciekawych informacji o kuchni danego kraju czy kontynentu. Kupiłam ją w ubiegłym roku i wracamy do niej . Pisałam o niej w bożonarodzeniowym zestawieniu książkowym i nadal nie zmieniłam zdania, że to genialna książka pod każdym względem.
Wspaniała warstwa graficzna, merytoryczna i genialne receptury, które chociaż na czas konsumpcji mogą zabrać nas na koniec świata. My zwiedziliśmy kulinarnie kilka krajów w domu, kilka odwiedziliśmy podczas zajęć w przedszkolu, ale wiem, że ta książka ma jeszcze kilka miejsc i dań do odkrycia.
Idealna pomoc do rozmów z dziećmi w domu, ale także w szkole czy przedszkolu podczas poznawania kultur, zwyczajów innych narodowości.
Wiem, że dla wielu z Was może być to dużym zaskoczeniem, ale dopiero odkryliśmy Mapy, autorstwa Mizielińskich. Ostatnio służą one nie tylko do czytania, podróży po mapie, ale także do tworzenia budowli z danego kraju. Fantastyczna zabawa, na którą Junior wpadł sam przeglądając po raz kolejny książkę.
III Zainspiruj się, a potem idź i zmieniaj świat
Jej historia. 50 kobiet i dziewcząt, które zadziwiły świat.
Katherine Hallingan
To kolejna książka, która pokazuje nieustraszone, pewne swej wiedzy, umiejętności i pasji kobiety na całym świecie.
W ostatnich latach na rynku wydawniczym pojawiło się wiele takich publikacji, a fakt, że powstają kolejne utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że wciąż za mało się o tym mówi. Cieszą mnie takie książki, ale także fakt, że dzieci chętnie po nie sięgają.
To nie jest książka tylko dla dziewczyn. To wspaniałe historie kobiet pełnych pasji, które miały odwagę, aby zmieniać świat. Nie bały się i wierzyły w swoje marzenia.
Niektóre z nich zostały dostrzeżone przez świat i zdobyły prestiżowe nagrody i uznanie świata. Jednak nie w każdym przypadku było szczęśliwe zakończenie historii.
Każda z nich swoim życiem, pracą i uporem pokazuje młodym czytelnikom, że
Tylko ludzie, którzy nie zgadzają się na to, co zastali, mogą zmieniać świat na lepsze
Florence Nightingale
Jeśli szukasz wartościowych książek, któe wspierają odwagę i samoświadomość dziewczynek to na pewno warto sięgnąć po prenumeratę magazynu Kosmos dla dziewczynek.
Z książek Pierworodna polece także te dwa tytuły, o których już kiedyś też wspominałyśmy, przy okazji wcześniejszych publikacji.
IV Książki dla dzieci ciekawych świata
1. Kosmos, Człowiek i Nauka to Lubię
Tomasz Rożek
Książki Tomasza Rożka zaciekawią zarówno dzieci, jak i rodziców. U nas zaczęło się o porannego programu w Radio357, a potem pojawiła się książka Nauka to lubie, która niesie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
Autor książek doktor Tomasz Rożek to jeden z najpopularniejszych dziennikarzy naukowych w Polsce. Odpowiadając na pytania trudne, kłopotliwe czy wręcz czasami dziwne żongluje w przecudowny sposób słowem, czym wielokrotnie zaczarowuje czytelnika czy słichacza. Lektura jego publikacji jest czystą przyjemnością.
Kolejną książka jest Kosmos, a ostatnią publikacją, która premierę miała zupełnie niedawno jest książka Człowiek (KLIK), w której autor zabiera nas w podróż po zagadkach ludzkiego ciała. Nie jest to jednak atlas anatomii! W książce znajdziecie odpowiedzi na pytania: skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Tomasz Rożek analizuje przeszłość, czyli ewolucję człowieka, ale nie zapomina o czasach dzisiejszych oraz o przyszłości, czyli np. biocybernetyce.
W książkach oprócz wiedzy teoretycznej autor zostawia nam wiele okazji do sprawdzenia tej wiedzy w praktyce. Znajdziecie propozycje wykonania własnych doświadczeń w warunkach domowych.
2. W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu.
Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa
To kolejna cudowna książka od Wydawnictwa Dwie Siostry. Razem z książką Bułeczka rządzi oraz Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami czeka jeszcze na opinię naszej czytelniczki.
Już wkrótce rozszerzę ten opis o Jej ocenę.
Po co jeszcze warto sięgnąć, co można zaproponować dziecku w wieku 9 – 11 lat?
U nas niezmiennie uśmiech na twarzy wywołuje kolejna część książek o uczennicach szkoły baletowej, czyli publikacja Wydawnictwa Znak Baletnice.
We Francji nieprzerwanie od 2016 roku ukazało się już 18 tomów, a w Polsce piąty tom jest już zapowiedziany na wrzesień.
Zdecydowanie nie są to wszystkie książki, które przeszły przez ręce Pierworodnej i zostały przeczytane przez wakacje. Jak wielokrotnie Wam pisałam/opowiadałam nasze dzieci często wracają także do wcześniej czytanych książek.
Jeśli masz jakieś książki, które warto polecić młodemu czytelnikowi to koniecznie daj znać w komentarzu.
Ja szykuję już kolejne zamówienie książkowe, bo na wrzesień mamy kilka nowości wydawniczych, na które dzieci czekają.