Kulinarne, Sprawdzone

Najlepszy ekspres do kawy – prezent, który sobie zrobiliśmy dwa lata temu

17 maja 2021
najlepszy ekspres do kawy

Kawa to dla mnie synonim przyjemności. Też tak masz? To nieodłączny element mojego dnia i mój sposób na relaks. Już dawno odkryłam, że mogę funkcjonować bez małej czarnej.

Tylko po co?

 Dlaczego zmieniliśmy ekspres do kawy?  

Przez wiele lat piłam kawę rozpuszczalną. Gdy podczas studiów pracowałam w restauracjach jako barmanka i kelnerka doświadczyłam, czym jest dobrze zaparzone espresso.  Wiedziałam, że to, co piłam dotychczas to był tylko substytut. 

Po kawie rozpuszczalnej przyszedł etap kawy na kapsułki. Jednak i z tym wyborem zaczęło coś mi doskwierać.  

Kiedyś podliczyłam, że wydajemy na nie ponad 200 zł miesięcznie. Uświadomiłam też sobie, ile dotychczas ich zużyliśmy i wyrzuciliśmy do kosza. Byłam przerażona. Z jednej strony bardzo dbamy o środowisko: segregacja, kompostownik, planowanie i życie w duchu zero waste, a jednocześnie produkujemy tyle śmieci! Próbowałam oddzielać opakowania od fusów, ale to była żmudna praca. 

Wiedziałam, że musimy to zmienić.  
Ponad dwa lata temu podjęliśmy decyzję, że sprzedamy dotychczasowy sprzęt i kupimy dobry ekspres z młynkiem, który przygotuje nam smaczną, aromatyczną kawę a dodatkowo będzie prosty w obsłudze i utrzymaniu. 
To miało być takie urządzenie, które obsłuży nawet  dziecko 😉 

Jak wybieraliśmy najlepszy ekspres do kawy?   

Usiedliśmy wspólnie i rozpisaliśmy na czym najbardziej nam zależy. Istotnym było to, aby marka rzeczywiście specjalizowała się w produkcji ekspresów do kawy.  Wbrew pozorom nie ma takich marek wiele na rynku. Zależało mi na ładnym, ale prostym wzornictwie i funkcjach, które rzeczywiście będą przydatne, a nie będą tylko gadżetami.

To musiał być ekspres, który zmieli ziarna i przygotuje aromatyczną kawę, tak jak barista w dobrej kawiarni.  

Oczywiście cały czas mieliśmy na uwadze nasz budżet. Założyliśmy wówczas, że chcemy się  zmieścić się w kwocie 2 tysięcy złotych. Tyle mieliśmy odłożone na ten cel.  

Korzystając wcześniej z ekspresu na kapsułki (średnio 5 – 6 kaw dziennie) szybko przeliczyliśmy, że przy naszym zużyciu cena ekspresu zwróci się nam wcześniej niż po roku. Dodatkowo nasz kompostownik zostanie wzbogacony o fusy, które są doskonałym nawozem w ogrodzie a czasami idealnie sprawdzają się jako peeling do ciała.  

Nivona CafeRomatica 660 – nasz wybór! 

najlepszy ekspres do kawy

Ekspresy Nivona znałam już z biurowego życia w korporacji.

Widziałam, w urządzeniach tej marki można uzyskać różne smaki kawy. W przypadku naszego ekspresu funkcję domowego baristy pełni System Aroma Balance, który pozwala na uzyskanie z tych samych ziaren trzech różnych profili smakowych.  Dzięki temu możemy samodzielnie określić, które nuty chcemy wydobyć. 

Kawy mają różną soczystość, kwasowość czy słodycz. Niektóre lepiej smakują parzone w wyższej, a inne w niższej temperaturze. Jeśli chcemy poczuć delikatną owocowość kaw wybieramy profil dynamiczny, opcja intensywna pozwoli wyczuć wyraźne body i lekką goryczkę, wersja stała równoważy te aromaty i wydobywa z ziaren pełnię smaku. I to wszystko tylko z jednego rodzaju kawy! Nasz barista zmieniając ciśnienie, przepustowość czy czas obiegu gorącej wody potrafi zaserwować nieziemskie smaki. 

najlepsza kawa w kubku na wynos

Jedną z opcji, na której mi bardzo zależało wówczas to były kawy z dużą ilością dobrze spienionego mleka typu cappuccino czy café latte. Cappucicino zrobi nawet Pierworodna 😊 Nasz model Nivona CafeRomatica 660 nie ma zaprogramowanej Café latte, ale dzięki funkcji Moja Kawa udało mi się zaprogramować idealną latte, jaką lubię. W wyższych wersjach ekspresu ten rodzaj kawy jest zaprogramowany fabrycznie.

najlepszy ekspres do kawy

My wybraliśmy kompaktową wersję ekspresu Nivona w matowej czerni, ale są one też dostępne w srebrnej obudowie (Nivona CafeRomatica 675) lub w czarnej z delikatnym efektem 3D (Nivona CafeRomatica 680).  

Czy dziś wybrałabym znów ekspres do kawy Nivona 

To jedno z pytań, które wraca, gdy rozmawiamy ze znajomymi, jeśli pytają o nasze doświadczenie z ekspresem Nivona. Tak, zdecydowanie tak. 

Ten wpis to moje podsumowanie naszego wyboru, bo już wielokrotnie opowiadałam znajomym, czy przyjaciołom o najlepszym ekspresie do kawy i gdy sami spróbowali jej u nas wielokrotnie kończyło się zakupem.  

Ekspres ma także dedykowaną aplikację – przyznam, że to gadżet, który zauroczył męża 😊  

aplikacja nivona

Dzięki funkcji bluetooth, która umożliwia korzystanie z aplikacji NivonaApp w każdej chwili możemy zaparzyć kawę zdalnie lub sprawdzić, kiedy czeka nas najbliższe odkamienianie lub czyszczenie. 

najlepszy ekspres do kawy

Sama konserwacja, jest bardzo prosta, bo ekspres podpowiada nam, co dokładnie zrobić krok po kroku.  

najlepszy ekspres do kawy

W aplikacji jest także widoczna informacja, ile i jakich napojów zaserwowaliśmy z naszego ekspresu.  

Przyznam, że gdy dostrzegłam, że po dwóch latach mamy na koncie ponad 4 tysiące kaw to byłam zaskoczona.  

To był bardzo dobry prezent, który zrobiliśmy sobie już dwa lata temu. Co ciekawe dzięki idealnemu espresso moje domowe tiramisu jest jeszcze lepsze niż kiedyś. A podane z dobrze zbalansowaną kawą to duet idealny. 😊  

POLECANE WPISY