560
Dzisiaj z pieca wyjęłam pyszny, pachnący i chrupiący chleb pszenny na drożdżach. Niby nic nadzwyczajnego, ale moje dzieci szybko skomentowały, że czuć w nim miłość. Chleb na zakwasie kochamy niezmiennie, ale czasami dla urozmaicenia robię szybki i smaczny chleb na drożdżach.
Tak, to właśnie miłość zawiodła mnie tutaj, gdzie jestem i kim jestem. To z miłości do tych których kocham piekę, gotuję i dzielę się dobrem.
Miłość i pokora to najlepsze moje towarzyszki w kuchni. Zresztą, chyba w całym życiu. Ostatni czas tak bardzo odkrywa nas na nowo. Zarówno z tej dobrej, jak i tej smutniejszej strony.
Chleb pszenny na drożdżach
Składniki:
- 10 g świeżych drożdży
- 400 ml letniej wody
- 600 g mąki pszennej typ 750
- 1 łyżeczka soli
Wykonanie:
- W misce wymieszać drożdże, 100 ml wody oraz 100 g mąki. Wymieszaj i odstaw na około 30-60 minut, aby powstał zaczyn.
- Do przygotowanego zaczynu dodaj resztę składników i wymieszaj na jednolitą masę. Tak przygotowane ciasto przełóż na oprószoną mąką stolnicę lub blat i zagniataj ciasto przez około 5-8 minut, aż ciasto będzie sprężyste i przestanie się kleić do rąk. W trakcie zagniatania warto delikatnie podsypywać stolnicę i dłonie mąką, aby ciasto się nie kleiło do rąk.
Ja tę czynność wykonuję za pomocą robota planetarnego, przy użyciu haka do chleba i ciast drożdżowych. - Wyrobione ciasto włóż z powrotem do miski i przykryj, aby ciasto wyrosło. Ja przykrywam woskowijką, albo ściereczką. Zazwyczaj zaleca się przykrycie folią spożywczą. P.s. ostatnio odkryłam nową funckcję dla foliowego czepka do kąpieli 🙂 Idealnie sprawdza się zamiast foli czy ściereczki!
- Odstaw w temperaturze pokojowej na około 2- 2,5 godziny do pierwszego wyrastania, czyli ciasto musi co najmniej podwoi objętość.
Po około godzinie, czyli w połowie wyrastania, warto każdy bok ciasta naciągnąć do środka.
Zwilż dłoń i zbież z boków ciasto do środka. Przykryj i odstaw niech dalej wyrasta. - Wyjmij wyrośnięte ciasto i przełóż na oprószoną mąką stolnicę i uformuj podłużny bochenek. Warto znów pozbierać do środka boki, aby powstał podłużmny bochenek chleba. Po zebraniu i uformowaniu ułóż tak, aby ta część zbierana była od spodu.
- Tak przygotowany chleb pszenny na drożdżach ułóż na wysypanej mąką blaszce do pieczenia.
Przykryj ściereczką i odstaw na kolejną godzinę lub półtorej godziny do tzw. garowania, czyli ponownego wyrośnięcia. - Gdy chleb już wyrósł przygotuj piekarnik.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 °C i zaparuj piekarnik.
Zaparowanie piekarnika – możesz to zrobić na kilka sposobów.
Jeśli Twój piekarnik nie ma takiej funkcji wstaw miseczkę z kostkami lodu na dno piekarnika lub spryskaj spryskiwaczem z wodą dno i boczne ściany piekarnika. Dobre naparowanie piekarnika spowoduje, że chleb po upieczeniu będzie miał piękną chrupiącą skórkę. Wierzch pozostanie nawilżony i skórka nie będzie zbyt twarda. - Kolejny krok to cechowanie chleba, czyli nacięcie wypieku.
Wiele osób poleca wykorzystanie żyletki lub bardzo ostrego noża. Ja próbowałam różnymi nożami i słabo to się sprawdzało. Były też próby nożyczkami, ale ostatecznie najlepszy efekt uzyskałam wykorzystując ostrze od nożyka do tapet. Można kupić za kilka złotych, a efekt zdecydowanie lepszy niż nożem. - Wstaw blachę z chlebem do piekarnika i piecz przez około 40-45 minut. Czas dostosuj do swojego piekarnika. Ja lubię ciemniejsze, bardziej wypieczone chleby więc zostawiam nawet na 50 minut.
- Upieczony chleb odstaw na kratce do wystudzenia.