Każdego roku Święta i poszukiwanie wspaniałych i dopasowanych prezentów mobilizuje mnie do przeglądu książek kulinarnych. Książki kulinarne są jednymi z tych, które otrzymuję w prezencie najczęściecj i uwierzcie mi, że za każdym razem są dla mnie wspaniałą niespodzainką.
Kolejność prezentowanych książek kulinarnych, które prezentuję poniżej, nie jest najważniejsza. Wręcz jest przypadkowa 🙂 Uwielbiam wybierać książki kulinarne pod choinkę, a z Wami dzielę się tymi, które chętnie sama bym otrzymała.
Książki kulinarne pod choinkę – prezent idealny
1. Gotuję, nie marnuję, Sylwia Majcher
To książka, która idealnie wpisała się w nasze domowe działania, które prowadzimy od kilku lat. W sumie to wracamy do tego, co robiła moja mama czy babcia. Tak, jeśli się dobrze zastanowisz nasze mamy miały pomysł i sposób na wykorzystanie wszystkiego. Babcie dbały o to, żeby szanować jedzenie i dziękować za to, ze mamy co włożyć do garnka.
Cieszę się, że idea zero waste staje się coraz bardziej popularna.
Książka Sylwi Majcher to proste przepisy, piękne zdjęcia i ciekawy wstęp opisujący jak przechowywać, mrozić, jak i gdzie robić zakupy czy jak planować menu tygodniowe.
Każde resztki mogły być początkiem czegoś pysznego.
Nasze inspirujące propozycje w duchu zero waste
2. Miska szczęścia, Laura Osesek
3. Więcej warzyw, Magdalena Gembacka
80 przepisów na proste, zdrowe i kolorowe dania z warzywami w roli głównej.
Warzywa królują w dobrze zbilansowanej kuchni, a jeśli nauczymy jeść warzywa dzieci to będą po nie sięgać i same komponować nowe propozycje.
Znajdziecie tutaj pomysły na to, jak skutecznie i bez stresu wprowadzić warzywa do rodzinnego menu. Książka zawiera ponad 80 przepisów na proste, zdrowe i kolorowe dania z warzywami w roli głównej. Są także cenne porady, co zrobić, aby rozkochać się w warzywach oraz jak gotować zieleninę, aby dania były atrakcyjne dla małego i dużego domownika.
4. Zielone Boże Narodzenie, Karoline Jonsson
Karoline Jonsson to szwedzka blogerka kulinarna, która najchętniej je to, co sama wyhoduje we własnym ogrodzie. W książce „Zielone Boże Narodzenie” zebrała przepisy na roślinne potrawy, które możemy przygotować na Święta. Zachęca do tworzenia tradycyjnych potraw i korzystania z nowych przepisów jej autorstwa.
5. Roślinny lunchbox dla każdego, Eryk Wałkowicz
To książka, którą pokocha każdy wielbiciel lunchboxów. Jeśli jeszcze nie szykujesz swoich pudełek z jedzeniem na wynos to czas zacząć.
Autor wykorzystuje ogólnodostępne, proste składniki, żadnych wymyślnych procesów przygotowania, a zestawienia są oryginalne, ciekawe i nieziemsko smaczne.
Znajdziecie propozycje na śniadania, kanapki, przekąski, małe i duże lunche, ale także koktajle i słodkości.
6. Poranne inspiracje, Viola Urban
Idealna propozycja dla każdego. Przecież śniadanie to najważniejszy posiłek. Propozycje autorki są idealne do wykorzystania w domu, stworzenia ulubionych posiłków z dziećmi oraz do zabrania na wynos w luchboxie.
To cudowne bogactwo przepisów na sycące, pożywne, zdrowe i oryginalne gofry, omlety, owsianki i wielke innych propozycji. Jest na słodko, na słono, na wytrawnie, kolorowo. To śniadania z różnych mąk i z różnymi dodatkami.
7. Zdrowe dania dla bobasów i brzdąców, Shazi Visram i Cricket Azima
Jeśli jesteście na etapie rozszerzania diety dziecka i brakuje Wam pomysłów to autorki mają dla Was dużo zdrowych, smacznych i kolorowych posiłków. Książka Zdrowe dania dla bobasów i brzdąców jest stworzona właśnie dla Was.
To prawdziwa skarbnica pierwszych posiłków dla małych smakoszy. Znajdziecie w niej ponad siedemdziesiąt propozycji dań z naturalnych składników oraz zasady żywienia dzieci od 4 miesiąca do 3 roku życia.
8. Survival dla alergików i ich rodzin, Hanka Ciężadło
Ta książka to trochę poradnik, a trochę książka kucharska dedykowana osóbom, które skazane są na wyeliminowanie glutenu, cukru czy nabiału. Wszystko napisane w bardzo fajnym, lekkim stylu.
Jeśli macie w rodzinie alergików lub mamy alergików to na pewno ucieszą się z takiego prezentu. Jeśli sami należycie do tej grupy osób, to wiecie ile czasem wyrzeczeń trzeba, żeby przygotować coś do jedzenia, co będzie smakować i nie zaszkodzi maluchowi czy rodzicom.
9. God Food. Boska kuchnia Malki Kafki, Malka Kafka
Tę książkę otrzymałam w prezencie i ma dla mnie ogromne znaczenie. Podarowały mi ją dwie wspaniałe kobiety, moje przyjaciółki. Wiecie , takie, których nie widzisz miesiącami i siadacie przy kawie i gadacie, jakbyście wczoraj wspólnie zjadły śniadanie. Dziewczyny zrobiły mi niesamowitą niespodziankę tą książką.
God Food Malki Kafki to cudowna podróż na styku wielobarwnych kultur. Kultura żydowska jest mi bliska, eksplorowałam ją podczas studiów. Kuchnię z tamtych regionów dopiero poznaję. Z Malką jest to niesamowita wielobarwna podróż.
Kupujcie wielkie stoły. W swoich domach wydzielcie przestrzeń do wspólnych posiłków. Wyłączajcie telewizory, chowajcie komórki wszystkim domownikom. Gotujcie razem, zapraszajcie przyjaciół… Wielu ludzi, włączając w to mnie, zdaje sobie sprawę, że coś przegapili, kiedy jest już za późno, kiedy brak tych, z którymi chcą zjeść posiłek.
Malka Kafka
10. Szafran, mięta i kardamon. Zioła i przyprawy w kuchni, Samar Khanafer
Cudowna książka kulinarna pod choinkę wypełniona ziołami i przyprawami, które nadają charakteru każdej kuchni. Książkę Samar można czytać i czerpać garściami. U nas mamy już kilka sprawdzonych przepisó, np. pyszne brownie.
11. Szkoła gotowania, Marek Łebkowski
Ta książka kulinarna to prawdziwa „biblia polskiej kuchni”. To cudowna podróż kulinarna, któa motywuje do gotowania. Znajdziesz w niej najpopularniejsze potrawy w kilku wariantach, odkryjesz sekrety babcinych receptur i zobaczysz, jak je serwować współcześnie.
Mistrz sztuki kulinarnej Marek Łebkowski to mistrz sztuki kulinarnej, który zaprasza czytelników do podróży po „domowym gotowaniu”. Prowadzi nas przez krainę domowych śniadań i kolacji oraz świat obiadów aż po smakowitą wędrówkę przez słodkości i dania świąteczne.
Zdjęcia okładek książek pochodzą ze stron wydawnictw.